Halep (30 ani, 20 WTA), a doua favorită, a obţinut o victorie muncită, după două ore şi 35 de minute, potrivit Agerpres.

Primul set a fost unul în care primele cinci ghemuri au fost break-uri, Halep fiind cea care a făcut diferenţa cu două ghemuri de serviciu, graţie cărora a câştigat cu 6-2, în 26 de minute.

Halep a început foarte bine actul secund, a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, dar a fost egalată, 4-4. Fostul lider mondial a reuşit un nou break şi a servit pentru meci la 5-4, dar a pierdut ultimele trei ghemuri şi setul (cu 5-7).

În decisiv, seria break-rebreak s-a repetat de patru ori. De data aceasta, Golubic a fost jucătoarea care şi-a fructificat prima dată serviciul, la 2-2. Greu de tot, Halep a egalat la 3, a avut minge de 4-3, a ratat-o şi apoi a salvat patru mingi de break, între care un 0-40, pentru a pune din nou egalitatea pe tabelă, 4-4. La acest scor jucătoarea din Constanţa a reuşit un punct imposibil, dintr-o defensivă totală, în care a trimis de trei ori mingea peste fileu din poziţii foarte dificile, pentru a obţine un nou break, cel de 5-4. După ce a salvat două mingi de 5-5, pe propriul serviciu, Simona Halep a reuşit să obţină victoria, cu 6-4, după două ore şi 34 de minute de joc.

Halep va evolua în penultimul act cu chinezoaica Qinwen Zheng, locul 126 WTA, venită din calificări, care a trecut, în sferturi, cu scorul de  7-6 (1), 7-6 (5), de croata Ana Konjuh, locul 67 WTA.

Calificarea în semifinale este recompensată la acest turneu cu un premiu de 10.100 de dolari şi 110 puncte WTA.