18.2 C
vineri, 26 aprilie 2024 - 20:37

Ronaldo în lacrimi: Portugalia a pierdut calificarea la Campionatul Mondial în ultimul minut

Portugalia a pierdut calificarea directă la Campionatul Mondial 2022, în minutul 90 al meciului cu Serbia, după ce Mitrovic a dat lovitura și oaspeții s-au impus cu 2-1. Cristiano Ronaldo a fost devastat de reușita Serbiei, iar după fluierul final a izbucnit în plâns.

Vedeta lui Manchester United mai are o șansă de a participa la CM 2022, dar Portugalia va fi nevoită să câștige două meciuri de baraj.

La Campionatul Mondial din 2022 vor participat 32 de echipe naționale, dintre care 13 vor fi din Europa.

Turneul final va avea loc, în premieră, în perioada 21 noiembrie – 18 decembrie.

Portugalia și Serbia se aflau la egalitate înaintea ultimei etape, ambele fiind neînvinse în Grupa A și cu 17 puncte la activ.

Renato Sanches a deschis scorul pentru Portugalia în minutul 2, dar Serbia a egalat până la pauză, prin Tadic, în minutul 33.

Portugalia părea că se îndreaptă spre o calificare la CM 2022, dar Mitrovic a dat lovitura în minutul 90. Cristiano Ronaldo a rămas blocat după reușita sârbilor.

Lusitanii s-au aruncat în atac pe final, dar nu au avut puterea să egaleze.