vineri, 26 aprilie 2024 - 13:48
No menu items!

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Dubai

spot_img

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 768.680 de dolari, după ce a învins-o pe conaţionala sa Elena-Gabriela Ruse cu 6-3, 6-2.

Halep (30 ani, 23 WTA) a obţinut victoria în doar 69 de minute. Fostul lider mondial a condus ostilităţile tot timpul, având 2-0 în primul set şi 3-0 în actul secund.

Halep, campioană în 2015 şi 2020 la Dubai, a câştigat şi primele sale meciuri directe cu Ruse, anul trecut la Transylvania Open, în primul tur, cu 6-1, 6-2, şi anul acesta la Melbourne Summer Set 1, în optimi, cu 6-2, 6-1.

Următoarea adversară a Simonei va fi tunisianca Ons Jabeur, care a trecut în optimi de americanca Jessica Pegula, cu 6-3, 6-1.