10.2 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024 - 4:29

Simona Halep, eliminată de Garbine Muguruza în turul doi la Wuhan

Tenismena română a fost învinsă, marţi, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-3, de sportiva spaniolă Garbine Muguruza

simona halep

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-3, de sportiva spaniolă Garbine Muguruza, locul 22 WTA, în turul doi al turneului de categorie Premier 5 de la Wuhan (China).

Simona Halep, aflată la primul meci după eliminarea suferită în turul 3 al US Open, la finalul lunii trecute, a fost învinsă după o oră şi 56 de minute de joc.

Pentru prezenţa în turul doi la Wuhan, Halep va primi 60 de puncte WTA şi cu un cec în valoare de 12.900 de dolari.

Turneul de la Wuhan, care se desfășoară în perioada 21-27 septembrie, este dotat cu premii totale de 2.440.070 dolari și se dispută pe suprafață “hard”.