miercuri, 8 mai 2024 - 23:04
No menu items!

RUSIA 2018. Anglia câștigă greu, în prelungiri, cu Tunisia, scor 2-1

spot_img

RUSIA 2018. Anglia a debutat cu dreptul și cu emoții la turneul final al Cupei Mondiale. Leii britanici s-au impus, în prelungiri, în fața Tunisiei, scor 2-1, grație dublei reușite de căpitanul Harry Kane.

Englezii au început în forță și au avut două mari ocazii de gol în primele 3 minute, însă golul a venit din piciorul lui Kane, în minutul 11. La aceeași fază, portarul tunisienilor s-a accidentat și a fost înlocuit.

Tunisia a egalat în minutul 35 după un penalty executat de Sassi și până la finalul meciului s-au apărat în disperare, însă, în prelungiri, căpitanul Kane a dat lovitura și a stabilit scorul final, scor 2-1.

Tunisia – Anglia 1-2 (1-1)

Marcatori: Sassi 35 pen. / Kane 11, 90+1

Tunisia: Hassen – Meriah, Ben Youssef, Bronn, Maaloul – Skhiri, Badri, Sassi – Ben Yousseff, Khazri, Sliti. Antrenor: Nabil Maaloul.
Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Dele, Henderson, Lingard, Young – Sterling, Kane. Antrenor: Gareth Southgate.

Arbitru: Roldan Wilmar (Columbia)
Stadion: Volgograd Arena (Volgograd).