9 C
București
luni, 29 noiembrie 2021 - 12:58
No menu items!

UPDATE Miniștrii cabinetului Nicolae Ciucă sunt audiați în Parlament

spot_img

UPDATE ORA 13.00

Bogdan Aurescu, propus pentru a-şi continua activitatea în fruntea Ministerului de Externe, a fost avizat favorabil cu 31 de voturi „pentru” şi 11 voturi „împotrivă”.  

Florin Roman, propus la şefia Ministerului Cercetării, Inovării şi Digitalizării, a primit aviz favorabil din partea comisiilor de specialitate.  

Virgil Popescu, propunerea liberalilor pentru a rămâne la conducerea Ministerului Energie, a fost avizat favorabil de comisiile de specialitate cu 39 de voturi „pentru” şi 15 „împotrivă”. Un singur parlamentar s-a abţinut de la vot.  

Audierile continuă la ora 12.45 cu Bogdan Aurescu, propus ministru al Afacerilor Externe, Taczos Barna, propus ministru al Mediului, Apelor şi Pădurilor, și Virgil Popescu, propus ministru al Energiei.

Urmează o pauză după audierile de la ora 12.45, iar următoarele audieri vor începe la 16.30.

UPDATE ORA 12.00

Alexandru Rafila a fost avizat favorabil pentru Ministerul Sănătății, fiind înregistrate 26 de voturi „pentru” şi 10 „împotrivă”.

Sorin Grindeanu, propus pentru Ministerul Transporturilor, a primit aviz favorabil, cu 24 de voturi „pentru” şi 9 „împotriva”.

Sorin Cîmpeanu a primit aviz favorabil pentru funcția de ministru al Educației. El a obținut 11 voturi „pentru”, 3 „împotrivă” și nicio abținere.

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a fost avizat favorabil. 34 de voturi au fost „pentru” şi şase „împotrivă”.

Cătălin Predoiu a fost avizat favorabil pentru funcția de ministru al Justiției.

Adrian Câciu a primit aviz favorabil pentru ministerul Finanțelor, cu 34 voturi ”pentru”, 7 ”împotrivă” și 1 abținere.

Audierile continuă la ora 12.00, cu Florin Roman, propus ministru al Cercetării, Inovării şi Digitalizării, Sorin Grindeanu, propus ministru al Transporturilor şi Infrastructurii, Dan Vîlceanu, propus ministru al Investiţiilor şi Fondurilor Europene, și Alexandru Rafila, propus ministru al Sănătăţii.

UPDATE ORA 11.00

Audierile au început la ora 10.00, cu Lucian Romașcanu (Cultură), Adrian Chesnoiu (Agricultură) și Eduard Novak (Sport).

Lucian Romașcanu a obținut aviz pozitiv pentru Ministerul Culturii. Acesta a obținut 15 voturi ”pentru”, 3 ”împotrivă”, și 1 abținere.

Eduard Novak a primit aviz favorabil pentru funcția de ministru al Sportului. El a fost acceptat cu 17 voturi ”pentru”, 6 „împotrivă” şi 3 abţineri.

Adrian Chesnoiu a primit aviz favorabil cu 24 de voturi „pentru” şi 6 voturi „împotrivă”.

Audierile continuă la ora 11.00, cu Sorin Cîmpeanu, propus ministru al Educației, Cseke Attila, propus ministru al Dezvoltării, Adrian Câciu, propus ministru al Finanțelor, și Cătălin Predoiu, propus ministru al Justiției.

Miniştrii propuşi în Cabinetul Ciucă sunt audiaţi în comisiile parlamentare de specialitate, miercuri, de la ora 10.00, fiecare dintre ei având alocate 45 de minute în comisii. Audierile urmează să se încheie după ora 17.00.

Primii care sunt programaţi la audieri sunt miniştrii propuşi la Cultură, Agricultură şi Sport, Lucian Romaşcanu, Adrian Chesnoiu şi Carol Novak.

Ultimii audiaţi sunt cei propuşi la Apărare, Familie şi la Antreprenoriat şi Turism, Vasile Dîncu, Gabriela Firea şi Constantin Daniel Cadariu.

Votul pentru învestirea viitorului Executiv va avea loc joi, într-un plen reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului, programat de la ora 10.00.

Programul complet al audierilor: 

Ora 10.00 -Lucian Romaşcanu, ministrul Culturii

                -Adrian Chesnoiu, ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale

                -Eduard Novac, ministrul Sportului

Ora 11.00  -Sorin Câmpeanu, ministrul Educaţiei

                 -Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei

                 -Adrian Câciu, ministrul Finanţelor

                  -Cătălin Predoiu, ministrul Justiţiei

Ora 12.00   -Florin Roman, ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării

                  -Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor şi Infrastructurii

                   -Dan Vîlceanu, ministrul Investiţiilor şi Fondurilor Europene

                   -Alexandru Rafila, ministrul Sănătăţii

Ora 12.45    -Bogdan Aurescu, ministrul Afacerilor Externe

                   -Taczos Barna, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor

                    -Virgil Popescu, ministrul Energiei Ora

 Ora 16.30   -Florin Marin Spătaru – ministrul Economiei

                   -Marius Budăi, ministrul Muncii şi Solidarităţii Sociale

                   -Lucian Bode, ministrul Afacerilor Interne

Ora 17.10    -Vasile Dâncu, ministrul Apărării Naţionale       

                   -Gabriela Firea, ministrul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de şanse

                   -Daniel Cadariu, ministrul Antreprenoriatului şi Turismului  

                                                                                                               Adina Silav