10.7 C
vineri, 26 aprilie 2024 - 11:23

Irina Begu, în semifinalele de la Roma. Pe cine ar putea să întâlnească

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de la Roma, existând mari șanse să joace împotriva americancei Serena Williams.

Irina Begu (35 WTA) a trecut, în sferturile competiției, de tenismena niponă Misaki Doi (45 WTA) cu scorul de 6-2, 7-6 (7-3), într-o partidă care a durat o oră și 48 de minute. Românca a întâmpinat oarece dificultăți mai ales în setul al doilea, din cauza vântului puternic, care deplasa mingea la serviciu și ridica zgura de pe teren.

În această seară, se va decide oponenta Irinei Begu, după meciul dintre liderul mondial Serena Williams și rusoaica Svetlana Kuznetsova (19 WTA). Deși Serena Williams este cotată ca principala favorită, ultima partidă dintre cele două fiind câștigată de rusoaică, pe 28 martie, când a eliminat-o pe americancă din turneul de la Miami, cu scorul de 2-1: 7-6 (7-3), 6-1, 6-2.