15.4 C
luni, 29 aprilie 2024 - 2:39

Glasgow Rangers i-au dedicat lui Ianis Hagi victoria din meciul cu Livingston

Glasgow Rangers a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Livingston, în etapa a XXIII-a a campionatului scoţian de fotbal. După meci, jucătorul gazdelor, Fashion Sakala a declarat că echipa îi dedică victoria obţinută colegului lor accidentat, Ianis Hagi.

Scott Arfield a marcat golul, în minutul 75. Rangers este lider, cu 55 de puncte, patru puncte peste Celtic, de pe locul 2. Livingston ocupă locul 9, cu 23 de puncte.

A fost un meci foarte greu, dar eram pregătiţi pentru el. Ne-am dorit cele trei puncte.

Despre asta am vorbit şi a fost un joc special din cauza situaţiei lui Ianis Hagi. A fost o dedicaţie foarte mare pentru el.

Cred că singura modalitate de a-i ura noroc şi să se facă bine curând a fost să obţinem cele trei puncte”, a declarat Sakala, potrivit newschainonline.com.

Antrenorul echipei Glasgow Rangers, Giovanni van Bronckhorst, a anunţat, marţi, că atacantul Ianis Hagi nu va mai juca în acest sezon, după ce a fost operat la genunchi.

Jucătorul român de 23 de ani s-a accidentat în timpul primei reprize a victoriei din Cupa Scoţiei, obţinută, vineri, de Rangers, pe teren propriu, împotriva formaţiei Stirling Albion, scor 4-0.

Hagi jr. a primit îngrijiri pe teren, dar nu a mai putut continua meciul, fiind înlocuit cu debutantul Alex Lowry.