20.6 C
București
sâmbătă, 27 aprilie 2024 - 18:35
No menu items!

După victoria cu Armenia, România poate spera la un loc de baraj pentru calificarea la CM 2020

spot_img

Naţionala de fotbal a României a învins echipa Armeniei cu scorul de 1-0 (1-0), luni seara, pe Stadionul Steaua din Bucureşti, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

În ultimele două runde, România are programate meciuri cu Islanda, pe teren propriu, și în Liechtenstein, iar calculele sunt cât de poate de simple: două victorii îi duc pe „tricolori” la baraj.

Tricolorii au obţinut o victorie foarte preţioasă prin golul marcat de Alexandru Mitriţă (26) şi au urcat pe locul secund în grupă.

România a făcut un joc bun, chiar dacă cele două reprize au avut o desfăşurare complet opusă, prima dominată de echipa antrenată de Mirel Rădoi şi a doua în care oaspeţii au avut iniţiativa.

Armenia a avut o şansă ofensivă în primul minut, dar Barseghian a tras pe lângă poartă la capătul unui contraatac.

Hagi l-a testat pe Iurcenko de două ori, în min. 60 cu un şut din marginea careului şi în min. 69, din lovitură liberă de la 18 metri, la care portarul a respins senzaţional în transversală.

Ultima ocazie notabilă a oaspeţilor a fost şutul-centrare al lui Mhitarian (85), de la circa 25 de metri, prins de Niţă.

România a încheiat cu o posesie de 58%-42%, cu 15-7 şuturi la poartă (5-2 pe poartă) şi 8-2 la cornere.

România şi-a luat astfel revanşa după eşecul surprinzător de la Erevan din martie, cu 2-3.

Aceasta a prima partidă jucată de naţionala României pe noul stadion Steaua, la 12 ani de la precedentul meci disputat în Ghencea, 1-1 cu Austria, în preliminariile CM 2010.

Înaintea meciului a fost păstrat un moment de reculegere în memoria fostului selecţioner Cornel Drăguşin, decedat duminică la vârsta de 95 de ani.