12.6 C
București
joi, 25 aprilie 2024 - 11:17
No menu items!

VIDEO Italia a învins Anglia în finala Euro 2020 și este noua campioană europeană: „It’s coming to Rome”

spot_img

Italia este noua campioană europeană la fotbal, după o victorie în finala cu Anglia.  Naţionala Italiei a învins echipa Angliei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, duminică seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în finala EURO 2020. La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1. Italia devine campioana Europei după 53 de ani.

Pentru Italia este al doilea titlu cucerit în întreaga ei istorie, după cel cucerit în 1968. Selecționerul Roberto Mancini a preluat Italia după ratarea calificării la Campionatul Mondial din 2018, iar „Squadra Azzurra” a ajuns acum la 34 de meciuri fără înfrângere! Ultimul eșec al Italiei datează din septembrie 2018, împotriva Portugaliei.

Finala Italia – Anglia a ajuns la loviturile de departajare după ce scorul a fost 1-1 la capătul celor 120 de minute. Pentru Italia au înscris de la 11 metri Domenico Berardi, Leonardo Bonucci și Federico Bernardeschi, în timp ce Andrea Belotti și Jorginho au ratat. Pentru Anglia au marcat Harry Kane și Harry Maguire, în timp ce Marcus Rashford, Jadon Sancho și Bukayo Saka au ratat.

Finala EURO 2020 a debutat fulminant cu cel mai rapid gol marcat vreodată în istoria Campionatului European. Englezul Luke Shaw a deschis scorul în minutul 1 și 57 de secunde, după o centrare în adâncime a lui Kieran Trippier, unul din jucătorii a cărui selecție a fost contestată de iubitorii de fotbal englezi și care a fost unul din cei mai buni din teren, până la schimbarea sa, din minutul 70, cu Buyako Saka.

Imediat după fluierul final, când Buyako Saka a ratat cea de-a treia lovitură de la 11 metri pentru Anglia, fundașul central italian Leonardo Bonucci a mers către cea mai apropiată cameră și a strigat cât a putut de tare: „It’s coming to Rome!”, „Trofeul vine la Roma”.