16.7 C
joi, 28 martie 2024 - 20:17

Surpriză de proporții la Australian Open. Cine a învins-o pe Serena Williams și a detronat-o pe Simona Halep în WTA

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber a câștigat, sâmbătă, primul său turneu de Mare Șlem din carieră, Australian Open, după ce a învins-o în finala de la Melbourne pe americanca Serena Williams, numărul unu mondial, cu 6-4, 3-6, 6-4.

Pentru câştigarea turneului, Kerber, în vârstă de 28 de ani, va fi recompensată cu 2,2 milioane de euro şi cu 2.000 de puncte WTA, care o propulsează pe a doua poziţie în clasament. Astfel, Simona Halep va coborî pe locul 3. Germanca a acumulat 5.700 de puncte faţă de cele 5.565 ale tenismenei noastre.

Meciul care a durat două ore şi 8 minute a fost câştigat de Kerber la capitolul greşeli neforţate. Germanca a avut 13, faţă de cele 46 ale Serenei, care a avut 47 de lovituri direct câştigătoare, în timp ce Kerber şi-a trecut în cont doar 25.

Aceasta a fost a doua victorie pe care Angelique Kerber (foto jos) a obţinut-o în faţa Serenei Williams care conduce acum cu 5-2 la capitolul întâlniri directe.