4.8 C
marți, 19 martie 2024 - 6:33

Simona Halep va juca în optimile Cupei Kremlinului

Simona Halep se duelează, joi seară, cu Veronika Kudermetova, în vârstă de 24 de ani, locul 32 WTA, pentru un loc în sferturile turneului WTA 500 de la Moscova.

Victoria obținută de Simona Halep în primul tur la Moscova, 6-1, 6-4 în fața Anastasiei Potapova, în vârstă de 20 de ani, locul 68 WTA, a fost un prim pas bine făcut de sportiva din România, în condițiile în care nu a mai jucat un meci în turneul din capitala Rusiei din 2013.

Succesul din runda inaugurală are nevoie de confirmare în optimile de finală, fază competițională în care Simona Halep o va avea ca oponentă pe Veronika Kudermetova.

Partida va avea loc joi, 21 octombrie, în jurul orei 18:30, iar învingătoarea va juca în sferturi contra jucătoarei mai bune a duelului dintre Maria Sakkari locul 7 WTA și Anna Kalinskaya locul125 WTA.

Pentru a ajunge în turul 2, Kudermetova a învins-o cu dificultate pe jucătoarea venită din calificări, Oksana Selekhmeteva (238 WTA), scor 4-6, 7-6, 6-4.