4 C
marți, 19 martie 2024 - 8:13

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Moscova

Simona Halep s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Moscova, după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova cu 6-1, 7-6, 4.

Simona Halep în vârstă de 30 ani, locul 19 WTA, cap de serie numărul 8, a obţinut victoria după o oră şi 39 de minute în fața Vernonikăi Kudermova , în vârstă deb 24 de ani, locul 32 WTA.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 15.500 de dolari şi 100 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe grecoaica Maria Sakkari, care a profitat joi de abandonul rusoaicei Ana Kalinskaia, la scorul de 6-2, 1-0. Halep şi Sakkari în vârstă de 26 ani, locul 7 WTA, vor fi adversare pentru prima dată în circuitul profesionist.

Simona Halep, care a câştigat titlul la Moscova în 2013, a dominat clar primul set, adjudecat cu 6-1, profitând de numeroasele erori ale adversarei.

În actul secund, Kudermetova a jucat mai bine, în timp ce românca a făcut mai multe greşeli, unele foarte simple.

Simona a început bine, totuşi, a condus cu 2-0 şi 3-1, dar a fost egalată (3-3), după care s-a mers cap la cap până în tiebreak. Halep a controlat jocul, nu a fost condusă, iar de la 4-4 a obţinut trei puncte consecutive, încheind conturile acestei partide, relatează Agerpres.