16.7 C
joi, 28 martie 2024 - 22:23

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului China Open

Tenismena română a învins-o, marţi, pe sportiva chineză Lin Zhu (167 WTA), scor 7-5, 6-4

simona halep

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, marţi, pe sportiva chineză Lin Zhu (167 WTA), scor 7-5, 6-4, şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing, cu premii de 5,4 milioane de dolari. Meciul a durat o oră şi 28 de minute.

Halep a acuzat probleme la spate şi la coapsa stângă de la jumătatea primului set, ea cerând chiar ajutorul fizioterapeutului la 5-4 pentru adversara sa.

În runda următoare, Halep va juca împotriva sportivei germane Andrea Petkovici, locul 17 WTA şi a 15-a favorită, care a trecut în turul doi de americanca Madison Keys, scor 6-2, 6-3.

La China Open, calificarea în optimile de finală este recompensată cu un premiu de 51.850 de dolari şi 120 de puncte WTA.