marți, 19 martie 2024 - 11:24
No menu items!

Simona Halep, pentru a şaptea oară în optimile de finală ale Australian Open

spot_img

Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, s-a calificat pentru a şaptea oară în optimile de finală ale Australian Open, după ce a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-2, 6-1, pe Danka Kovinici din Muntenegru, locul 98 WTA. Simona Halep a declarat, sâmbătă, după ce a învins-o pe Danka Kovinici în turul al treilea al Australian Open, că este foarte mulţumită de modul în care a jucat.

Simona Halep a făcut un nou meci solid la Melbourne Park, confirmând forma bună în care se află. Totuşi, ea a întâlnit în turul al treilea o jucătoare muncitoare, dar lipsită de anvergura unei campioane.

Kovinici, 27 de ani, aleargă, se zbate, reuşeşte uneori puncte spectaculoase, dar sâmbătă a greşit mult şi a fost depăşită clar de sportiva română, poate şi din cauza eforului depus în dificilul meci jucat în manşa anterioară, când s-a impus în faţa Emmei Răducanu, în trei seturi disputate.

Agresivă de pe fundul terenului, Halep şi-a ţinut rivala în mişcare cu diagonale precise şi cu lovituri variate. Serviciul a mai supărat-o din când în când şi românca nu s-a menajat. „Serviciul ăsta e praf”, a spus ea după o dublă greşeală, în setul I.

Simona Halep este neînvinsă în 2022, ea câştigând până acum opt meciuri consecutive. De asemenea, jucătoarea română nu a cedat vreun set la primul grand slam al anului.

Halep a reuşit break-ul în primul set la 1-1, dar Kovinici a făcut rebreak.

În ghemul următor, românca s-a mai impus o dată pe serviciul adversarei şi a deblocat o serie de şase ghemuri câştigate la rând. După primele patru, ea a luat setul, scor 6-2, în 29 de minute.

Setul al doilea a început cu 2-0 pentru sportiva de 30 de ani, apoi Kovinici a punctat şi ea pe tabelă. La 3-1, Halep a reuşit al doilea break, după un ghem lung, şi acesta consolidat cu serviciul, urmând apoi ghemul de încheiere al meciului, cel de 6-1, după 65 de minute de joc.

În faza următoare, Simona Halep va evolua cu Alize Cornet din Franţa, locul 61 WTA, care a întrecut-o, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, pe Tamara Zidansek din Slovenia, locul 29 WTA şi cap de serie numărul 29. Cornet a revenit de la 1-4 cu două break-uri, în setul al doilea.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 328.000 de dolari australieni (207.000 de euro) şi cu 240 de puncte. WTA.