vineri, 29 martie 2024 - 2:00
No menu items!

Simona Halep o învinge pentru prima dată pe Maria Sharapova

spot_img

Simona Halep (2 WTA) a învins-o, miercuri, în premieră, pe rusoaica Maria Șarapova, cu 6-2, 6-2, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari.

Halep, a doua favorită a competiției, a câștigat primul meci în fața rusoaicei, după șapte victorii la rând ale acesteia, cea mai recentă în urmă cu aproximativ o lună, la US Open, în primul tur.

Românca a făcut un meci aproape perfect al Beijing, unde era învinsă de rusoaică în 2012 în două seturi, și s-a impus într-o oră și 12 minute.

Halep a început în forță a reușit un break la zero, dar apoi și-a pierdut serviciul. Românca a reușit să câștige un nou break, iar apoi s-a desprins la 3-1, după un ghem la zero. Halep a jucat foarte bine și în continuare, Șarapova a comis multe greșeli, iar scorul a devenit repede 5-1. Șarapova a reușit să își facă serviciul în premieră a acest scor, dar Halep nu a avut probleme să închidă setul (6-2), în 33 de minute.

Șarapova a câștigat primul ghem din setul al doilea, după ce Simona a avut o minge de break, apoi Halep și-a făcut serviciul la zero și a reușit un prim break, consolidat imediat (3-1). Șarapova a rămas în joc (3-2), dar Halep a demonstrat că poate menține nivelul foarte sus și și-a fructificat serviciul fără a ceda vreun punct. Românca a reușit un nou break, iar apoi a încheiat conturile cu 6-2.

Simona Halep a avut 2 ași, la fel ca și adversara sa, dar nu a făcut nicio dublă greșeală, spre deosebire de cele cinci ale rusoaicei. Ambele servicii ale româncei au fost mai bune, 77%-50% la primul și 64%-33% la al doilea. Halep a avut 12 mingi direct câștigătoare, iar Șarapova 15, dar diferența a fost uriașă la erorile neprovocate, doar 6 Simona și nu mai puțin de 39 Șarapova.

Halep, care anul trecut a pierdut în optimi la Beijing, și-a asigurat un cec de 149.138 dolari și 215 puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe învingătoarea dintre poloneza Agnieszka Radwanska (cap de serie numărul 11) și rusoaica Daria Kasatkina.