13.1 C
vineri, 29 martie 2024 - 1:24

Simona Halep, din nou în finală la Roland Garros

Jucătoarea română Simona Halep s-a calificat, joi, în finala turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, după ce a trecut de tenismena spaniolă Garbine Muguruza.

Simona Halep a început bine meciul, câștigând primul set cu 6-1, după ce avusese 5-0, iar ultimul punct și l-a adjudect prin break. Setul al doilea a fost mai greu, tenismena spaniolă intrând mai bine în meci, dar, după ce a preluat conducerea setului, Simona Halep și-a revenit. Ghemul decisiv a fost adjudecat de Simona tot prin break, setul încheindu-se cu scorul de 6-4.

În această cea de-a treia finală de la Roland Garros din cariera sa, românca o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre americancele Sloane Stephens (10 WTA) și Madison Keys (13 WTA).