7.4 C
vineri, 19 aprilie 2024 - 10:52

Simona Halep debutează duminică la Turneul Campioanelor. Cine îi va fi adversară

Simona Halep, locul 2 WTA, debutează în Grupa Roşie a Turneului Campioanelor, duminică dimineaţă, de la ora 09.00. Ea va juca împotriva italiencei Flavia Pennetta (locul 8 WTA), au anunţat organizatorii competiţiei de la Singapore.

Halep şi Pennetta (3.153 de puncte în 2015, locul 9) s-au întâlnit de cinci ori. Pennetta, 33 de ani, conduce, cu 4-1, în meciurile directe cu Halep. Până la US Open, succesele italiencei nu erau mai recente de 2013: sferturi la Marbella (2010), scor 6-4, 7-6 (4), optimi la Bastad (2013), scor 4-6, 7-5, 2-0 abandon şi optimi la US Open (2013), scor 6-2, 7-6 (3).

Halep avea victoria din meciul disputat în martie, în optimile de finală ale turneului de la Miami, scor 6-3, 7-5. A urmat apoi partida din semifinalele US Open, când românca a fost întrecută clar, cu scorul de 6-1, 6-3, în 59 de minute, de sportiva italiană, care avea să câştige și turneul.

Anul 2015 a fost cel mai bun pentru Flavia Pennetta, datorită titlului de la Flushing Meadows, singurul de Grand Slam la simplu din palmares. Ea a anunţat că se va retrage din activitatea sportivă după ce va evolua la Turneul Campioanelor.

Tot duminică, în Grupa Roşie, Maria Şarapova o va întâlni pe Agnieska Radwanska.

În Grupa Albă, luni vor avea loc meciurile Garbine Muguruza – Lucie Safarova şi Petra Kvitova – Angelique Kerber.