13.1 C
vineri, 29 martie 2024 - 0:53

Simona Halep A CÂŞTIGAT prima ediţie a BRD Bucharest Open

Halep, principala favorită a competiţiei şi locul 3 WTA, a câştigat, duminică, prima ediţie a BRD Bucharest Open

Simona-Halep

Jucătoarea de tenis Simona Halep, principala favorită a competiţiei şi locul 3 WTA, a câştigat, duminică, prima ediţie a BRD Bucharest Open, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 6-1, 6-3, pe italianca Roberta Vinci, cap de serie numărul 2 şi poziţia 24 în ierarhia mondială.

Halep s-a impus după o oră şi opt minute.

Pentru succesul de la Bucureşti, Simona Halep va primi 280 de puncte WTA şi un cec în valoare de 43.000 de dolari, în timp ce Roberta Vinci va încasa 21.400 de dolari şi 180 de puncte WTA.

La finala de la Arenele BNR au asistat şi fosta gimnastă Nadia Comăneci şi fostul tenisman Ilie Năstase.

Halep şi-a apărat titlul câştigat anul trecut la Budapesta, turneu care a fost mutat din acest an la Bucureşti.

Acesta este al optulea din titlu de simplu din carieră pentru Simona Halep, după succesele de la Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova, Sofia (toate în 2013) şi Doha (2014).