miercuri, 25 noiembrie 2020 - 11:05

RUSIA 2018. Programul grupelor Campionatului Mondial de Fotbal

Regatul Unit relaxează restricțiile pentru a permite formarea „bulei de Crăciun”: câte trei familii, timp de cinci zile

Cele patru națiuni din Regatul Unit au convenit să relaxeze restricțiile COVID-19 de Crăciun pentru a permite până la trei gospodării să se întâlnească...

Franța ridică restricțiile în decembrie și începe vaccinarea masivă anticovid, fără a-și obliga cetățenii

Guvernul francez intenţionează să ridice măsurile de izolare şi să permită deplasările începând de pe 15 decembrie, cu puţin timp înaintea sărbătorilor de sfârşit...

Cristoiu: Ciolacu, blat cu PNL. Demisia, diversiune pentru a contracara inițiativa USR

Publicistul Ion Cristoiu susține că demisia lui Marcel Ciolacu din Parlament pentru a renunţa la pensia specială este, de fapt, o diversiune pusă la...

Rafila semnalează blocarea inexplicabilă a testărilor COVID

Profesorul Alexandru Rafila semnalează cu îngrijorare că numărul de teste pentru depistarea pacienţilor cu COVID-19 a scăzut cu 20% de la o zi la alta...

Campionatul Mondial de Fotbal 2018 din Rusia, începe joi, fiind la a 21- ediție. Imaginea turneului final îl întruchipează pe legendarul portar Lev Iaşin, câştigător al Balonului de Aur în 1963, poreclit de sud-americani „Păianjenul Negru”.

Cupa Mondială de fotbal începe joi, meciul de deschidere al competiţiei care se va încheia peste o lună fiind cel dintre Rusia şi Arabia Saudită, de la ora 18.00. 

32 de echipe, inclusiv cea a ţării gazdă, au un singur obiectiv la primul turneu final de campionat mondial care are loc în Europa de Est şi anume să obţină trofeul competiţiei. În premieră pentru un Campionat Mondial, ediţia 2018 vine şi cu o noutate tehnologică: arbitrajul video, testat deja în mai multe competiţii importante.

La ora 17:30, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în prezenţa a 80.000 de microbişti şi invitaţi, va începe Ceremonia de Deschidere a Turneului Final al Campionatului Mondial de Fotbal 2018.

Programul grupelor:

Grupa A:
14 iunie, ora 17:00 – Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 14:00 – Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 20:00 – Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 17:00 – Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 16:00 – Uruguay – Rusia (Samara)
25 iunie, ora 16:00 – Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

Grupa B:
15 iunie, ora 17:00 – Maroc – Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 20:00 – Portugalia – Spania (Soci)
20 iunie, ora 14:00 – Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 20:00 – Iran – Spania (Kazan)
25 iunie, ora 19:00 – Spania – Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 19:00 – Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C:
16 iunie, ora 12:00 – Franţa – Australia (Kazan)
16 iunie, ora 18:00 – Peru – Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 14:00 – Franţa – Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 17:00 – Danemarca – Australia (Samara)
26 iunie, ora 16:00 – Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 16:00 – Australia – Peru (Soci)

Grupa D:
16 iunie, ora 15:00 – Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 21:00 – Croaţia – Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 20:00 – Argentina – Croaţia (Novgorod)
22 iunie, ora 17:00 – Nigeria – Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 20:00 – Islanda – Croaţia (Rostov)
26 iunie, ora 20:00 – Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:
17 iunie, ora 14:00 – Costa Rica – Serbia (Samara)
17 iunie, ora 20:00 – Brazilia – Elveţia (Rostov)
22 iunie, ora 14:00 – Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 20:00 – Serbia – Elveţia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 20:00 – Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 20:00 – Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:
17 iunie, ora 17:00 – Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 14:00 – Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 17:00 – Germania – Suedia (Soci)
23 iunie, ora 20:00 – Coreea de Sud – Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 16:00 – Mexic – Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 16:00 – Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G:
18 iunie, ora 17:00 – Belgia – Panama (Soci)
18 iunie, ora 20:00 – Tunisia – Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 14:00 – Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 14:00 – Anglia – Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 20:00 – Anglia – Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 20:00 – Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H:
19 iunie, ora 14:00 – Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 17:00 – Columbia – Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 17:00 – Japonia – Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 20:00 – Polonia – Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 16:00 – Senegal – Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 16:00 – Japonia – Polonia (Samara)

 

Revoltător! Drama rudelor unui decedat de COVID. Afaceri cu pacienți morți. AUDIO/DOCUMENTE

Rudele unui pacient decedat din cauza COVID au avut parte de o experiență terifiantă în momentul în care a trebuit să ridice cadavrul din...

Circ și troc în Parlament cu pensiile speciale și alocațiile copiilor

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, pune condiții pentru introducerea în circuitul legislativ a proiectelor PNL și USR de abrogare a pensiilor speciale: liberalii și useriștii...

Scandal pe validarea demisiilor USR din Parlament

Liderul deputaţilor PNL, Florin Roman, a solicitat, în plen, să se ia act de demisiile parlamentarilor Uniunii Salvaţi România depuse marţi şi să se...

Orban: Pensiile speciale au fost instituite de PSD

Premierul Ludovic Orban, candidatul PNL București pentru Parlament, a declarat luni seară, la B1TV, că aproape toate pensiile speciale au fost instituite prin legi...

Parlamentarii USR demisionează în masă pentru a nu mai primi pensii speciale

Liderul USR, Dan Barna, a anunţat că toţi senatorii şi deputaţii USR vor demisiona, în cursul zilei de marţi, pentru a nu beneficia de...