13.1 C
joi, 28 martie 2024 - 22:50

RUSIA 2018. Gazdele debutează fulminant, scor 5-0, în fața neputincioasei Arabia Saudită

Reprezentativa Rusiei a învins, joi, pe stadionul Lujniki, din Moscova, cu scorul de 5-0 (2-0), selecţionata Arabiei Saudite, în partida de deschidere a Cupei Mondiale de fotbal, contând pentru grupa A.

Golurile au fost marcate de Gazinski ’12, Cherişev ’42, ’90+1, Dziuba ’72 şi Golovin ’90+4. Rușii au avut în primele 45 de minute două șuturi pe poartă, iar tabela s-a modificat de fiecare dată. Arabia Saudită s-a mișcat bine în teren, a avut 61% posesie în prima parte și 83% din pase reușite ( 204).

Gazinskiy 12′ și Cheryshev 43′ au adus bucuria în tribune. Prima fază mai importantă a arabilor a venit după 55 de minute, atunci când Taiseer a ajuns prea târziu la întâlnirea cu mingea. Otayf este înlocuit în minutul 63, iar din partea de suporteri a verzilor poate fi observat un semn de lehamite, genul de gest care te trimite la vestiare de obicei.

Oaspeții de pe Luzhniki fac tot mai greu față din punct de vedere fizic, iar rușii mai punctează încă o dată: Dzyuba (71′). Arabia Saudită a fost genul de adversar perfect pentru Rusia, cel care să le dea motive de bucurie și speranțe gazdelor. Ultimul sfert de oră aduce și celebrele valuri: victoria îl face pe Vladimir Putin să zâmbească la oficială, iar pe suporterii țării gazdă să viseze la o calificare în optimi (obiectivul anunțat înainte de startul turneului final).

Cheryshev înscrie, încă o dată, cu un exterior magic (în minutul 91), la colțul lung, iar Golovin (90+4) desăvârșește opera rușilor dintr-o lovitură liberă.

Rusia: Igor Akinfeev – Mario Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Iuri Jirkov – Iuri Gazinski, Roman Zobnin, Aleksandr Samedov (Kuziaev ’64), Aleksandr Golovin – Alan Dzagoev (Cherişev ’24), Fedor Smolov (Dziuba ’70). Selecţioner: Stanislav Cherchesov.

Arabia Saudită: Abdullah Al-Mayouf – Yasser Al-Shahrani, Os.Hawsawi, Om.Hawsawi, Mohammed Al-Barik – Abdullah Otif (Al-Muwallad ’64), Salman Al-Faraj, Yahya Al-Shihri (Banhir „72), Taisir Al-Jassim, Al Jassim – Al Sahlawi (Asiri ’74). Selecţioner: Juan Antonio Pizzi.

La meci au fost prezenţi 78.011 de spectatori. În al doilea meci al grupei A se vor întâlni, vineri, Egipt şi Uruguay.