15.5 C
joi, 25 aprilie 2024 - 13:50

RUSIA 2018. Faraonii au fost răpuși în minutul 89. Egipt – Uruguay 0-1

RUSIA 2018. Faraonii au fost răpuși cu un minut înaintea finalului partidei cu Cavani și compania. Uruguay a trecut de Egipt, scor 1-0, printr-un gol marcat în minutul 89 de José María Giménez.

În ciuda faptului că toți fanii fotbalului așteptau o confruntare spectaculoasă între perechea Suarez – Cavani și goleadorul lui Liverpool, Mo Salah, meciul a fost unul destul de slab. Din toate punctele de vedere.

Luis Suarez a ratat cele mai mari ocazii ale sud-americanilor. Două la număr singur cu portarul, iar matadorul Cavani una. Dar golgheterul lui PSG a avut și ghinion, mingea trimisă de el din lovitură liberă lovind bara.

Când Rusia sărbătorea egalul dintre rivalele la calificare, Giménez, fundașul lui Atletico Madrid, s-a înălțat superb și a reluat necruțător cu capul. Uruguay a câștigat primul meci de debut la un turneu final de campionat mondial după 48 de ani.