7.4 C
vineri, 19 aprilie 2024 - 10:31

România s-a calificat la barajul pentru Mondialul de handbal din 2019, după un egal dramatic împotriva Ucrainei

Echipa naţională a României s-a calificat dramatic la barajul pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2019, după ce a terminat la egalitate cu formaţia Ucrainei, 26-26 (11-14), sâmbătă, la Bolzano (Italia), în ultimul său meci din Grupa a 3-a a preliminariilor.

România, lipsită de Alex Şimicu, a făcut un joc sub aşteptări, iar în prima repriză s-a aflat o singură dată la egalitate cu adversara sa, 2-2 (min. 4). Ucraina a condus cu 2-0 (3), 5-2 (7), 9-5 (14), a avut chiar cinci goluri avans, 11-6 (21), iar la pauză avea trei goluri în plus, 14-11, potrivit Agerpres.

Pentru România au marcat Demis Grigoraş 10 goluri, Marius Sadoveac 4, Ionuţ Ramba 4, Dragoş Soare 2, Nicuşor Negru 2, Chike Onyejekwe 1, Adrian Rotaru 1, Dan Racoţea 1, Alex Csepreghi 1.

Calificarea României a fost facilitată şi de faptul că Ucraina a fost învinsă de Italia, vineri, cu scorul de 29-28. România a ocupat primul loc în clasament, cu 5 puncte, urmată de Ucraina, 3 puncte, Italia, 2 puncte (2 jocuri), Feroe, 0 puncte (2 jocuri). Italia şi Feroe vor juca ultimul meci al grupei. Prin câștigarea grupei, echipa antrenată de Xavier Pascual s-a calificat în play-off-ul din iunie pentru turneul final din Germania şi Danemarca.