10.6 C
București
vineri, 3 decembrie 2021 - 19:17
No menu items!

România, locul 1 la Olimpiada Internațională de Matematică pentru Studenți. VEZI SUBIECTELE

spot_img

matematica

România a câştigat locul I la Olimpiada Internaţională de Matematică pentru studenţi, unde au participat 99 de competitori din Bulgaria, Grecia, Iran, România, Rusia, Turcia, Turkmenistan şi Ucraina.

Romania a câştigat şi „locul I absolut”, cu soluţia la problemele de concurs dată de studentul Eduard Valentin Curcă de la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, informează edu-news.ro.

Olimpiada Internaţională de Matematică pentru Studenţi – SEEMOUS 2014 s-a desfăşurat în perioada 5-9 martie, la Universitatea Tehnică “Gheorghe Asachi” din Iaşi. Aceasta a fost gazda celei de-a opta ediţii a olimpiadei. Competiţia universitară se adresează studenţilor din anul I şi II, cu aptitudini şi performanţe înalte în domeniul matematicii.

Concursul a constat într-o probă scrisă de 5 ore, unde participanţii au avut de rezolvat patru probleme cu grad ridicat de dificultate.

Subiectele de la Olimpiada Internaţională de Matematică pentru Studenţi – SEEMOUS 2014

Medalii de aur:

Curcă Eduard Valentin – Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Barbu Mihai-Florin – Universitatea din Bucureşti

Mindrilă Petre-Claudiu –Universitatea din Bucureşti

Bolboceanu Mădălina – Universitatea din Bucureşti

Şuşcă Mircea – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

 

Medalii de argint:

Jercăianu Alexandru –  Universitatea Politehnică din Bucureşti

Muresan Horea – Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca

Balint Florin – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

Romila Andrei – Universitatea Tehnică din Iaşi

Antonache Emanuel Adrian – Universitatea Politehnică din Bucureşti

Nicolicioiu Andrei Liviu – Universitatea Politehnică din Bucureşti

 Băltărigă Anca – Universitatea din Bucureşti

 Suciu Vlad – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

 Rotaru Teodor – Universitatea Politehnică din Bucureşti

 Paraschiv Dan – Universitatea Politehnică din Bucureşti

 Ursu Bogdan Gabriel – Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Balaci Andrei – Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca

 

Medalii de bronz:

Gheorghe Alin Gabriel – Universitatea Politehnică din Bucureşti

Nedelcu Adina-Ioana – Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Plop Diana-Elena – Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Iordache Iustin-Ionuţ – Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Kajanto Sandor – Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca

Hreapcă Aurelian – Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Condrea Flavius – Universitatea Tehnică din Iaşi

Tălmăcel Ciprian – Universitatea Tehnică din Iaşi

Florian Horaţiu – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

Murgu Petru – Universitatea Tehnică din Iaşi

Barcan Virgil Gheorghe – Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Huţanu Dan-Constantin – Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Miron-Balica Andreea – Universitatea “Ovidius” din Constanţa

Lupu Cosmin – Universitatea Tehnică din Iaşi

Portase Raluca – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

Olimpia Diaconiuc