11.1 C
marți, 23 aprilie 2024 - 20:25

Primul trofeu WTA din carieră, pentru Gabriela Ruse

Gabriela Ruse a câștigat primul WTA din carieră, în turneul de la Hamburg, după ce a învins-o în finală pe germana Andrea Petkovic (33 ani), jucătoare cu 6 titluri WTA în palmares, cu scorul de 7-6 , 6-4. Ruse a revenit în setul decisiv de la 0-3.

Este prima finală pe care Gabriela Ruse a disputat-o în circuitul profesionist feminin. Jucătoarea din România va urca în primele 150 de jucătoare.

Gabriela a jucat de la egal la egal cu mult mai experimentata sa adversară, care a evoluat „acasă”, e cu 10 ani mai mare și are 6 trofee în palmares din 12 finale. Românca a cerut un time-out medical pe finalul primului set, după ce a recunoscut că și în semifinale a avut crampe.

S-a impus însă la tie-break în primul set, după un final cu scântei, când adversara sa a făcut circ la ultima minge. În setul secund, Petkovic a condus cu 3-0, dar Ruse a revenit și a făcut 4-3.