6.7 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 6:43

Presa internaţională, despre Simona Halep: Poate deveni marea rivală a liderului WTA

Jurnaliștii străini au calificat partida dintre Halep și Serena Williams „un meci epic”

halep_williams

Presa internaţională a notat, vineri, după ce Simona Halep, locul 3 WTA, a fost învinsă de Serena Williams, în semifinalele Miami Open, că meciul dintre cele două a fost un test dur pentru americancă şi că mulţi gândesc acum că românca poate deveni marea rivală a liderului WTA.

După o luptă aprigă, Williams se impune în faţa lui Halep la Miami”, a notat tennisnow.com.

Serena Williams a supravieţuit unei riposte dure a Simonei Halep şi a acces în finală. (…)Williams s-a forţat din toate puterile pentru a o face KO pe Simona Halep în primul set al semifinalei lor de la Miami, dar Halep a determinat-o pe Williams să joace trei seturi şi a fost aproape să-i administreze o înfrângere. În cele din urmă Williams a trecut de Halep, scor 6-2, 4-6, 7-5, obţinând a 20-a victorie consecutivă. Felul în care joacă i-a făcut pe mulţi să considere că românca poate fi marea rivală a lui Williams în anii următori. Rămâne de văzut dacă va fi aşa, dar chiar şi posibilitatea ca o jucătoare să ameninţe supremaţia lui Williams este o veste pentru WTA, circuit în care Williams a doborât multe «pretendente la tron» în ultimii ani.

tennisnow.com

Duelul ar fi trebuit să aibă loc luna trecută în California, la Indian Wells. Dar, în sfârşit, seria de victorii a Serenei Williams a coincis cu cea a Simonei Halep, şi a meritat aşteptarea. Am asistat la lovitură după lovitură. A fost dictarea lui Williams împotriva îndemânării lui Halep în a dactilografia. Şi Williams a reuşit să găsească soluţii pentru a se impune.

New York Times

Comunitatea română din Florida a făcut tot ce a putut pentru a o împinge pe Simona Halep în finala de la Miami Open, scandând «Si-Mo-Na!» în tribune în timpul semifinalei de joi seară. A ajutat-o să ajungă în al treilea set. Dar când conta cel mai mult, în ultimele ghemuri, decisive, Serena Williams a fost prea puternică şi a învins cu 6-2, 4-6, 7-5. Williams era motivată în mod special să o învingă pe Halep, deoarece românca era ultima persoană care a învins-o (6-0, 6-2, la Turneul Campioanelor, în noiembrie 2014), înainte ca sportiva americană să reuşească o serie de 19 victorii.

Miami Herald

După un prim set uşor, Serena Williams a trebuit să se forţeze pentru a o învinge pe Simona Halep, într-o atmosferă electrizantă. Williams va avea acum posibilitatea de a câştiga pentru a opta oară trofeul la Miami, sâmbătă, în finala cu sportiva spaniolă Carla Suarez Navarro, care, spre deosebire de Halep, nu a învins-o niciodată.

L’Equipe

Serena Williams a câştigat un meci epic, Simona Halep învinsă la fotofinish. (…)Spectacol mare în a doua semifinală a turneului, un meci foarte frumos.

tennisworlditalia.com.

Simona Halep, locul 3 WTA, a ratat calificarea în finala turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open, după ce a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5, de numărul 1 mondial, Serena Williams.