miercuri, 24 aprilie 2024 - 5:38
No menu items!

Premier League – Liverpool a învins în deplasare la Leeds United

spot_img

Echipa FC Liverpool a obţinut o victorie categorică în deplasare, duminică, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei Leeds United, în singurul meci din etapa a 4-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Atacantul egiptean Mohamed Salah a deschis scorul în minutul 20 al întâlnirii de pe stadionul Elland Road.

Oaspeţii şi-au dublat avantajul după pauză, prin brazilianul Fabinho (50), rezultatul final fiind stabilit în prelungirile reprizei secunde de senegalezul Sadio Mane (90+2).

Gazdele au evoluat în zece jucători din minutul 60, după eliminarea olandezului Pascal Struijk, autorul unei intrări brutale asupra lui Harvey Elliott (18 ani), tânărul mijlocaş al lui Liverpool, care a fost transportat la spital, după ce a suferit o luxaţie la gleznă.

Salah a ajuns, cu această reuşită, la 100 de goluri marcate în Premier League. El este al 30-lea jucător care intră în acest club exclusivist.

În urma acestui succes, „comoranii” au acumulat zece puncte şi se află în fruntea clasamentului, la egalitate cu Manchester United şi Chelsea Londra.

Celelalte partide din Premier League, disputate sâmbătă, s-au încheiat cu următoarele rezultate: