vineri, 26 aprilie 2024 - 20:25
No menu items!

Premier League: Chelsea vs Liverpool, primul derby din 2022

spot_img

Duminică, 2 ianuarie 2022, de la ora 18:30, în etapa a 21-a, se va disputa un mare meci în Premier League, între două formații de pe podium, Chelsea Londra și Liverpool.

Chelsea este pe locul 2, cu 42 de puncte, iar Liverpool este pe 3, cu 41 de puncte, dar cu un meci în minus decât adversara.

Ambele sunt principalele urmăritoare ale liderului Manchester City (53 de puncte în 21 de jocuri).
Chelsea l-a recuperat pe Romelu Lukaku, dar jocul suferă.

Miercuri seară, 29 decembrie, londonezii au remizat acasă, 1-1 cu Brighton, fiind egalați de golul lui Welbeck din minutul 90+1, după ce vârful belgian deschisese scorul în minutul 28.

Nu se poate spune că este criză la Chelsea, dar dramatic pentru campioana Europei este că, în ultimele 7 jocuri în toate competițiile, remizele au fost mai multe decât victoriile (4, față de 3).

Și Liverpool părea în plin fuleu (10 meciuri consecutive fără eșec, cu 9 victorii și o remiză), dar a pierdut neașteptat din elan într-o deplasare aparent facilă, la Leicester, marți, 28 decembrie.

Cu Mo Salah ratând un penalty, gruparea „cormoranilor” s-a întors fără niciun punct de pe terenul „vulpilor”, care tocmai încasaseră 6 goluri de la Manchester City.

În pofida neputinței ofensive, Liverpool are primii doi marcatori ai ligii, Salah (15) și Jota (10).

După acest joc, Salah, Keita și Mane vor pleca la Cupa Africii pe Națiuni. Chelsea îl va pierde pe portarul senegalez Mendy.

Cazurile de Covid-19 din Premier League cresc în fiecare zi, iar managerii echipelor sunt într-o permanentă stare de alertă.