4.6 C
București
marți, 7 decembrie 2021 - 17:26
No menu items!

Orban a definitivat lista miniştrilor. Iohannis a aprobat

spot_img

Premierul desemnat, Ludovic Orban, a definitivat lista miniștrilor pe care îi va propune în Guvernul monocolor PNL pe care intenționează să îl conducă dacă va obține votul de învestitură al Parlamentului, au declarat surse din PNL pentru G4Media.ro.

Fiecare nume din viitorul Cabinet a fost discutat și aprobat și de președintele Klaus Iohannis.

Lista miniștrilor și programul de guvernare urmează să fie supuse aprobării liderilor liberali, care se vor reuni în ședința Biroului Politic Național (BPN) începând cu ora 13:00. Ulterior, Ludovic Orban va depune la Parlament cele două documente în vederea dezbaterii și votului într-o ședință comună a Camerei Deputaților și Senatului care ar putea avea loc săpmâna viitoare sau chiar, potrivit social-democraților, peste două săptămâni.

Componența Guvernului Orban:

Prim-ministru – Ludovic Orban

Vicepremier – Raluca Turcan

Ministerul Educației și Cercetării – Monica Anisie (președinta PNL Sector 2, profesoară de liceu, secretar de stat în Guvernul Cioloș)

Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri – Virgil Popescu (deputat PNL, inginer)

Ministerul Afacerilor Externe – Bogdan Aurescu (consilier prezidențial, diplomat de carieră)

Ministerul Apărării – Nicolae Ciucă (general, șeful Statului Major al Apărării)

Ministerul Muncii – Violeta Alexandru (președinta PNL București, ministru pentru Dialog Social în Guvernul Cioloș)

Ministerul Dezvoltării Regionale – Ionuț Ștefan (deputat PNL, inginer elctromecanic)

Ministerul Mediului – Costel Alexe (președintele PNL Iași, doctor în climatologie și meteorologie)

Ministerul Infrastructurii (Transporturi + Comunicații) – Lucian Bode (deputat PNL, ministru al Economiei în Guvernul Ungureanu)

Ministerul Finanțelor Publice – Florin Cîțu (liderul senatorilor PNL, finanțist)

Ministerul Justiției – Cătălin Predoiu (deputat PNL, fost ministru al Justiției în guvernele Tăriceanu și Boc)

Ministerul Agriculturii – Adrian Oros (deputat PNL, doctor în medicină veterinară)

Ministerul Sănătății – Victor Costache (șeful Secţiei de Chirurgie Cardiovasculară şi Toracică la Spitalul European Polisano din Sibiu)

Ministerul Afacerilor Interne – Marcel Vela (senator PNL, absolvent de studii politehnice și juridice)

Ministerul Fondurilor Europene – Sorin Maxim (directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Vest)

Ministerul Culturii – Bogdan Gheorghiu (deputat PNL, jurnalist și actor)

Ministerul Tineretului și Sportului – Cristinel Romanescu (deputat PNL, vicepreședintele Federației Europene de Tenis de Masă)

Secretariatul General al Guvernului – Gabriel Andronache (deputat PNL, jurist)