9.1 C
vineri, 19 aprilie 2024 - 2:37

Nigeria, campioană a fotbalului african, a fost învinsă pe teren propriu

Selecţionata Nigeriei, una dintre forţele fotbalului african, a fost învinsă surprinzător pe teren propriu, cu 1-0, de reprezentativa Republicii Centrafricane, într-o partidă disputată joi seara în preliminariile Cupei Mondiale ediţia 2022, zona Africa, conform Agerpres.

Rezerva Karl Namnganda, care evoluează în liga a patra franceză, a marcat golul victoriei în ultimul minut al meciului de la Lagos (90).

Nigerienii, care veneau după două succese consecutive în Grupa C, au ratat o mare ocazie de gol în repriza secundă, prin Victor Osimhen, atacantul lui SSC Napoli, care a expediat balonul în bară.

Oaspeţii au evoluat fără vedeta Geoffrey Kondogbia, mijlocaşul lui Atletico Madrid, care a refuzat să răspundă convocării din cauza slabei organizări din jurul naţionalei centrafricane.

În ciuda acestui eşec, „Super Vulturii” rămân lideri ai grupei, cu şase puncte, urmaţi de selecţionata Capului Verde, învingătoare cu 2-1 în Liberia, şi de Republica Centrafricană, ambele cu câte patru puncte.