24.2 C
vineri, 29 martie 2024 - 17:39

Larisa Iordache, argint la individual compus la Campionatul Mondial de gimnastică

Aceasta este prima medalie pentru România într-o finală la individual compus după 7 ani

larisa_iordache

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat, vineri, medalia de argint în finală la individual compus, la Campionatul Mondial de la Nanning (China).

Larisa Iordache a încheiat concursul cu un total de 59,765 puncte, cu care a obţinut medalia de argint, notele sale fiind următoarele: 15,066 la sărituri, 14,866 la paralele, 15,100 la bârnă şi 14,733 la sol.

Gimnasta va mai concura şi în finalele de la sol şi bârnă, programate duminică. Ea a adus României prima medalie într-o finală la individual compus după 7 ani.

La rândul său, Ştefania Stănilă s-a clasat pe locul 19 în finala de vineri, cu 53,533 puncte (14,500 la sărituri, 13,600 la sol, 12,733 la paralele şi 12,700 la bârnă).

Medalia de aur la individual compus a fost cucerită de Simone Biles (SUA, 60,231 puncte), iar cea de bronz a revenit gimnastei Kyla Ross (SUA, 58,232 puncte).

La Campionatul Mondial de la Nanning (China), programat între 3 şi 12 octombrie, participă peste 600 de sportivi din 74 de ţări. Competiţia programează finale pe echipe, la individual-compus, dar şi pe aparate, pentru un total de 14 evenimente care vor fi medaliate.