7.8 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 10:54

Italia, prima finalistă de la EURO 2020, după ce a învins Spania

Selecţionata de fotbal a Italiei s-a calificat în finala EURO 2020, după ce a învins reprezentativa Spaniei, marţi seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în prima semifinală, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare.

Cele două formații au remizat, scor 1-1, în cele 120 de minute jucate, după golurile marcate de către Chiesa în minutul 60, respectiv Morata în minutul 80.

Atacantul lui Juventus a dus meciul în prelungiri și ulterior la loviturile de departajare.

Italia a transformat patru lovituri de departajare, prin Belotti, Bonucci, Bernardeschi și Jorginho, în timp ce Locatelli a ratat. De cealaltă parte, doar Moreno și Alcantara au înscris. Olmo și Morata au ratat.

Astfel, Italia va juca în marea finală contra câștigătoarei meciului dintre Anglia și Danemarca, programat miercuri, 7 iulie, de la ora 22:00.

Italia are un titlu european, obţinut în 1968, pe teren propriu, iar de două ori a pierdut finala, în 2000 în faţa Franţei şi în 2012 în faţa Spaniei.