18.2 C
București
sâmbătă, 12 iunie 2021 - 19:49

EURO 2020. Programul Campionatului European

spot_img

EURO 2020, ediția care celebrează 60 de ani de la primul Campionat European, începe pe 11 iunie și se termină peste o lună, în 11 orașe gazdă: Bucureşti (România), Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam (Olanda), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Sevilla (Spania).

Inițial, competiția era programată în 2020, dar a fost amânată pentru 2021 din cauza pandemiei de Covid-19. 

Grupele EURO 2020

Grupa A (Roma / Baku): Turcia, Italia, Țara Galilor, Elveția

Grupa B (Copenhaga / St Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia

Grupa C (Amsterdam / București): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord

Grupa D (Londra / Glasgow): Anglia, Croația, Scoția, Cehia

Grupa E (Sevilla / St Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia

Grupa F (München / Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franța, Germania.

Tragerea la sorţi a grupelor pentru a avut loc la Bucureşti, în noiembrie 2019.

Programul complet EURO 2020 

Faza grupelor:

Vineri 11 iunie – Grupa A: Turcia vs Italia (22:00, Roma)

Sâmbătă, 12 iunie – Grupa A: Țara Galilor vs Elveția (16:00, Baku)
Grupa B: Danemarca vs Finlanda (19:00, Copenhaga)
Grupa B: Belgia vs Rusia (22:00, Sankt Petersburg)

Duminică 13 iunie – Grupa D: Anglia vs Croația (16:00, Londra)
Grupa C: Austria vs Macedonia de Nord (19:00, București)
Grupa C: Olanda vs Ucraina (22:00, Amsterdam)

Luni, 14 iunie – Grupa D: Scoția vs Cehia (16:00, Glasgow)
Grupa E: Polonia vs Slovacia (19:00, Sankt Petersburg)
Grupa E: Spania vs Suedia (22:00, Sevilla)

Marți 15 iunie – Grupa F: Ungaria vs Portugalia (19:00, Budapesta)
Grupa F: Franța vs Germania (22:00, München)

Miercuri 16 iunie – Grupa B: Finlanda vs Rusia (16:00, Sankt Petersburg)
Grupa A: Turcia vs Țara Galilor (19:00, Baku)
Grupa A: Italia vs Elveția (22:00, Roma)

Joi 17 iunie – Grupa C: Ucraina vs Macedonia de Nord (16:00, București)
Grupa B: Danemarca vs Belgia (19:00, Copenhaga)
Grupa C: Olanda vs Austria (22:00, Amsterdam)

Vineri 18 iunie – Grupa E: Suedia vs Slovacia (16:00, Sankt Petersburg)
Grupa D: Croația vs Cehia (19:00, Glasgow)
Grupa D: Anglia vs Scoția (22:00, Londra)

Sâmbătă, 19 iunie – Grupa F: Ungaria vs Franța (ora 16:00, Budapesta)
Grupa F: Portugalia vs Germania (19:00, München)
Grupa E: Spania vs Polonia (22:00, Sevilla)

Duminică 20 iunie – Grupa A: Italia vs Țara Galilor (19:00, Roma)
Grupa A: Elveția vs Turcia (19:00, Baku)

Luni, 21 iunie – Grupa C: Macedonia de Nord vs Olanda (19:00, Amsterdam)
Grupa C: Ucraina vs Austria (19:00, București)
Grupa B: Rusia vs Danemarca (22:00, Copenhaga)
Grupa B: Finlanda vs Belgia (ora 22:00, Sankt Petersburg)

Marți 22 iunie – Grupa D: Cehia vs Anglia (22:00, Londra)
Grupa D: Croația vs Scoția (22:00, Glasgow)

Miercuri, 23 iunie – Grupa E: Slovacia vs Spania (19:00, Sevilla)
Grupa E: Suedia vs Polonia (19:00, Sankt Petersburg)
Grupa F: Germania vs Ungaria (22:00, München)
Grupa F: Portugalia – Franța (22:00, Budapesta)

Optimile de finală:

Sâmbătă, 26 iunie

1: 2A vs 2B (19:00, Amsterdam)
2: 1A vs 2C (22:00, Londra)

Duminică 27 iunie

3: 1C vs 3D / E / F (19:00, Budapesta)
4: 1B vs 3A / D / E / F (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie

5: 2D vs 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F vs 3A / B / C (22:00, București)

Marți, 29 iunie

7: 1D vs 2F (19:00, Londra)
8: 1E vs 3A / B / C / D (22:00, Glasgow)

Sferturi de finală:

Vineri, 2 iulie

Sfert1: Câştigătoarea optimii 6 vs Câştigătoarea optimii 5 (19:00, St Petersburg)
Sfert2: Câştigătoarea optimii 4 vs Câştigătoarea optimii 2 (22:00, München)

Sâmbătă, 3 iulie

Sfert3: Câştigătoarea optimii 3 vs Câştigătoarea optimii 1 (19:00, Baku)
Sfert4: Câştigătoarea optimii 8 vs Câştigătoarea optimii 7 (22:00, Roma)

Semifinale

Marți, 6 iulie – Semifinala 1: Câştigătoarea sfertului 2 vs Câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri, 7 iulie – Semifinala 2: Câştigătoarea sfertului 4 vs Câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

8, 9, 10 iulie – pauză

Finala – Duminică, 11 iulie – Câştigătoarea semifinalei 1 vs Câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

Pe Arena Naţională din București sunt programate meciurile din Grupa C: Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00), Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00), Ucraina – Austria (21 iunie, ora 19:00), dar și partida din optimi dintre câştigătoarea Grupei F şi echipa clasată pe locul al treilea într-una din grupele A, B sau C, pe 28 iunie, ora 22:00.