10.5 C
București
sâmbătă, 16 octombrie 2021 - 11:51

Echipa lui Florin Cîțu și-a adjudecat conducerea PNL

spot_img

Echipa care l-a susținut pe Florin Cîțu a câștigat toate funcțiile de conducere din Biroul Executiv al PNL. Lista este deschisă de Rareș Bogdan, Iulian Dumitrescu, Gheorghe Flutur și Lucian Bode,  noii prim-vicepreședinți ai formațiunii.

De altfel, toți candidații din echipa lui Flroin Cîțu au câștigat mandatele de conducere.

Lista integrală susținută de Florin Cîțu pentru componența Biroul Executiv:

Iulian Dumitrescu – prim-vicepreședinte – 1620 voturi

Rares Bogdan – prim-vicepreședinte – 1107 voturi

Gheorghe Flutur – prim-vicepreședinte – 1674 voturi

Lucian Bode – prim-vicepreședinte – 1551 voturi

Secretar general: Dan Vîlceanu cu 1743 voturi; alte 109 voturi au fost nule.

Vicepreședinții pe domenii:

Robert Sighiartău – vicepreședinte pe politică externă și afaceri europene – 1186 voturi;
Nicolae Ciucă – vicepreședinte Apărare și siguranță națională;
Florin Roman – vicepreședinte administrație, ordine publică și siguranța cetățeanului – 1336 voturi; 
Gheorghe Falcă – vicepreședinte fonduri europene și dezvoltare regională;
Alin Tișe – vicepreședinte justiție și drepturi cetățenești – 1638;
Virgil Popescu – vicepreședinte buget, politici fiscale, economie, energie și mediu de afaceri – 1291 voturi;
Cristian Bușoi – vicepreședinte sănătate;
Daniela Cîmpean, președinte Consiliul Județean Sibiu – vicepreședinte muncă, familie și protecție socială – 1262 voturi;
Sorin Cîmpeanu – vicepreședinte educație și cercetare;
Alexandru Muraru, președintele filialei PNL Iași – vicepreședinte cultură, culte, minorități – 1291;
George Stângă, președinte PNL Galați – vicepreședinte agricultură, dezvoltare rurală și industrie alimentară – 1155 voturi;
Mircea Fechet – vicepreședinte mediu, ape și silvicultură – 1363 voturi;
Alin Nica, președintele CJ Timiș – vicepreședinte infrastructură de transport – 1377 voturi;
Pavel Popescu – vicepreședinte comunicații, societate informațională și digitalizare – 1577 voturi;
Adrian Cosma, președinte PNL Satu Mare – vicepreședinte tineret și sport;
Alina Gorghiu – vicepreședinte drepturile omului, protecția minorităților etnice, religioase și a grupurilor vulnerabile de orice natură – 1124 voturi
Monica Anisie – vicepreședinte pentru românii de pretutindeni.

 

Vicepreședinți politici: Cristian Băcanu. Florin Birta (primar Oradea), Cristian Buican, Ciprian Ciucu (președinte PNL București), Daniel Constantin, Bogdan Gheorghiu, Bogdan Huțucă, Eugen Pîrvulescu, Dragoș Soare, Vetuța Stănescu, Ștefan Stoica, Costel Șoptică, Eugen Țapu Nazare, Liviu Voiculescu, Gabriel Avramescu și Cristian Tuță.

Vicepreședinți pe regiuni:
Vicepreședinte Nord-Est – președintele CJ Maramureș, Ionel Bogdan – 202 voturi;
Vicepreședinte Centru – Ciprian Dobre – 113 voturi;
Vicepreședinte Nord-Est – Nelu Tătaru – 215 voturi;
Vicepreședinte Vest – Marcel Vela – 161 voturi;
Vicepreședinte București – Ilfov – președinte CJ Ilfov, Hubert Thuma – 208 voturi;
Vicepreședinte Sud – Vest – Gigel Știrbu;
Vicepreședinte Sud-Est – prefect Constanța, Silviu Coșa – 165 de voturi;
Vicepreședinte Sud – Ciprian Pandea – 123 de voturi.

Președintele Comisiei de Arbitraj – Daniel Buda
Președintele Comisiei Naționale de Revizuire și Cenzori – Mihai Barbu
Trezorier – Stelian Bujduveanu, viceprimarul Capitalei – 1676 voturi.

Raluca Dan