19.4 C
vineri, 29 martie 2024 - 12:18

Echipa feminină a României, în finală la Campionatul Mondial de gimnastică de la Nanning

România s-a clasat pe locul 7, cu un punctaj total de 219,161 puncte

larisa_iordache

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat, luni, în finala probei, la Campionatul Mondial de la Nanning (China). Larisa Iordache va evolua în finale la individual-compus, bârnă şi sol, iar Ştefania Stănilă la individual-compus.

Cu un punctaj total de 219,161 puncte, România s-a clasat pe locul 7 şi va lua startul în finala pe echipe de miercuri. Echipa României, în componenţa, Ştefania Stănilă, Ana Maria Ocolişan, Larisa Iordache, Silvia Zarzu, Andreea Munteanu şi Paula Tudorache, a obţinut 58,565 puncte la sărituri, 49,499 la paralele, 55,231 la bârnă şi 55,866 la sol.

De asemenea, Larisa Iordache s-a calificat în finala la individual-compus de vineri, cu 58,365 puncte, cu care a ocupat locul 3, iar Ştefania Stănilă, cu 54,765, a prins şi ea finala de 24 de sportive. Larisa Iordache va lua startul şi în finală la bârnă (locul 2 în calificări, 15,066) şi la sol (locul 2, 14,933).

În finala programată miercuri vor concura, în ordinea clasamentului din calificări, SUA — 235,038 (puncte), China (230,735 puncte), Rusia (228,135 puncte), Marea Britanie (224,596 puncte), Italia (222,459 puncte), Japonia (221,360 puncte), România (219,161 puncte) și Australia (218,134 puncte).