15.3 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 17:01

Echipa de polo a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro

Naționala masculină de polo pe apă a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, vineri, după ce a fost învinsă la limită de echipa Italiei, cu scorul de 8-7 (2-0, 2-3, 3-3, 1-1), în sferturile turneului preolimpic de polo pe apă de la Trieste (Italia).

Tricolorii au făcut un meci foarte bun în fața valoroasei adversare, dar au cedat la limită. Tripla campioană olimpică (1948, 1960, 1992) a câștigat Grupa B a turneului de la Trieste, în timp ce România ocupase locul 4 în Grupa A.

Echipa noastră, antrenată de sârbul Dejan Stanojevic a intrat în joc în sfertul al doilea, a reușit egalarea (2-2), dar la jumătatea partidei gazdele aveau un gol în plus pe tabelă, 4-3.

România învinsese doar o dată Italia în precedentele patru confruntări directe, în 2009, la Mondialele de la Roma, cu 6-5. De atunci, Italia s-a impus la CM 2013 cu 10-4, la CE 2014 cu 9-4 și anul acesta, la CE 2016, cu 11-5.

La JO 2016 s-au mai calificat Ungaria (8-7 cu Germania, în sferturi), Spania (8-7 cu Canada) și Franța (12-11 cu Olanda).

Sâmbătă, de la ora 18,30 (ora României), tricolorii vor juca un meci de clasament (locurile 5-8) cu Canada.
Până acum, la Trieste, România a înregistrat următoarele rezultate: 13-11 cu Slovacia, 11-12 cu Franța, 8-12 cu Ungaria, 10-10 cu Canada, 8-8 cu Rusia, toate în Grupa A, 7-8 cu Italia în sferturi.