12.5 C
duminică, 28 aprilie 2024 - 3:17

David Popovici a cucerit medalia de aur la Campionatele Naționale de Înot

​David Popovici a terminat primul proba de 100 m liber din cadrul Campionatelor Naționale de Înot de la Otopeni (bazin scurt, de 25 de metri).

Campionul în vârstă de 19 ani și-a trecut în palmares o nouă medalie de aur.

Cu un timp de 46,76 secunde, Popovici a terminat înaintea lui patrick Sebastian Dinu, care a încheiat cursa cu 47,22 secunde, conform AS.ro.

David (antrenat de Adrian Rădulescu) va lua parte în fiecare zi la câte o probă: 100 m liber (joi), 200 m liber (vineri), 100 m mixt (sâmbătă) şi 50 m liber (duminică).

La ediţia anterioară a Campionatului European în bazin de 25 de metri (Kazan – 2021), David Popovici a câştigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber.

Campionatul Naţional de înot de la Otopeni este o competiţie test în vederea Campionatului European în bazin de 25 de metri, programat luna viitoare (5-10 decembrie), la Otopeni, transmite CS Dinamo.