7.8 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 10:56

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Bosnia a învins Iranul cu 3-1

Echipa Bosniei a obținut o victorie de palmares, 3-1 (1-0) cu Iran, miercuri, pe ”Arena Fonte Nova” din Salvador, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia.

bosnia

Bosniacii au obținut prima lor victorie la Cupa Mondială, prin golurile marcate de Edin Dzeko, Miralem Pjanic și Avdija Vrsajevic, în timp ce golul Iranului a fost semnat de Reza Ghoochannejhad.

Conform agerpres, Bosnia, deși era echipa fără șanse de a merge mai departe, a fost cea care a avut inițiativa în partida cu Iranul și Dzeko a ratat prima ocazie în minutul 4, când șutul său a fost deviat în corner. Portarul A. Haghighi a fost la post și la lovitura de cap a atacantului bosniac. Echipa lui Susic a reușit să deschidă scorul în minutul 23, prin Dzeko, autorul unui șut de la circa 25 de metri, plasat la colț: 1-0.

Iranul, obligată să câștige pentru a avea șanse de calificare în optimi, a avut o singură ocazie, e drept mare, în prima repriză, o minge trimisă în bară de Masoud Shojaei, prea puțin pentru a emite pretenții.