12.2 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 14:37

Bute l-a învins pe Gracev

Lucian Bute l-a învins pe rusul Denis Gracev după 12 runde, în meciul de box desfăşurat, duminică, la Centre Bell din Montreal, primul disputat de român după înfrângerea în faţa britanicului Carl Froch, în mai. Bute devine deţinător al centurii NABF la categoria semigrea.

Lucian Bute, în vârstă de 32 de ani, a intrat în ring acompaniat de piesa trupei U2, Where the streets have no name, fiind aclamat de cei aproximativ 13.000 de spectatori aflaţi în arenă.

Conform deciziei celor trei arbitri judecători, Lucian Bute s-a impus cu 115-113, 118-110 şi 116-112.

Lucian Bute (30-1,24 KO) a suferit prima înfrângere la profesionişti la 26 mai, contra britanicului Carl Froch, prin KO în repriza a cincea, el pierzând centura IBF. Bute declara după meci că avea nevoie de această victorie, chiar dacă doar la puncte, pentru că i-a ridicat moralul şi l-a făcut să se gândească la viitorul său în boxul profesionist.

Tot în cadrul galei de la Montreal, Bogdan Dinu l-a învins pe Éric Martel-Bahoéli, din Canada, prin KO în repriza a patra, la categoria grea.(S.S.)