18.8 C
miercuri, 24 aprilie 2024 - 15:17

Anglia se califică în finala EURO 2020

Selecţionata de fotbal a Angliei s-a calificat în finala EURO 2020, în urma victoriei reuşite în faţa Danemarcei, cu scorul de 2-1, după prelungiri, miercuri seara, pe stadionul londonez Wembley, în a doua semifinală a competiţiei. După 55 de ani, Anglia se califică în finala unei competiții majore.

Cea de a doua semifinală de la EURO 2020, jucată miercuri, tot pe Stadionul Wembley, s-a încheiat cu calificarea în finală a Angliei, în dauna Danemarcei. Englezii au învins cu scorul de 2-1, după două reprize de prelungiri, calificându-se în finala cu Italia, de duminică, de pe Wembley.

În fața a peste 60.000 de spectatori, în proporție covârșitoare englezi, englezii au început energic, primul sfert de oră abundând în faze la poarta lui Kasper Schmeichel, care până la final a avut 10 intervenții importante.

Defensiva daneză a făcut față cu brio, englezii nereușind nimic notabil.

În a doua repriză de prelungiri, Danemarca  a încercat să fie ofensivă, însă a rămas cu 10 oameni, după accidentarea lui Braithwaite, în condițiile în care Hjulmand a efectuat toate schimbările.

Danezii s-au aruncat în ofensivă și au obținut 3 cornere consecutive, rămase fără rezultat pe tabelă.

În minutul, 95 managerul Angliei i-a aruncat în luptă pe Henderson și Foden, în timp ce Danemarca, vizibil epuizată fizic, a cedat inițiativa.

Anglia s-a calificat în finala EURO 2020, unde va întâlni Italia. Pentru englezi este prima finală de campionat european din istorie și prima într-o competiție majoră, după 55 de ani, ultima fiind cea de la mondialul din 1966.