12.4 C
vineri, 29 martie 2024 - 1:37

Amenzi de 26.000 de lei, după incidentele de la meciul Rapid-FCSB. Suporterii s-au bătut și au aruncat cu petarde

Jandarmii au dat amenzi de 26.230 de lei, după incidentele de la meciul dintre Rapid și FCSB, de la Arena Națională. Printre cei sancționați se află organizatorul evenimentului – clubul FCSB – și firma de pază.

„În urma încălcării prevederilor legale în vigoare, Jandarmeria Capitalei a aplicat, până în acest moment, 23 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 26.230 de lei. De asemenea, au fost întocmite actele necesare începerii cercetărilor pentru cinci fapte de natură penală, fiind predate lucrătorilor din cadrul Poliţiei Capitalei”, a transmis Direcţia Generală de Jandarmi a Municipiului Bucureşti.

În continuare, se vor efectua verificări pentru identificarea altor persoane care au încălcat cadrul normativ în vigoare, în vederea aplicării măsurilor legale care se impun.

FCSB a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), pe FC Rapid, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii 1 Casa Pariurilor. Giuleştenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 77, după eliminarea lui Junior Morais pentru două cartonaşe galbene. FCSB s-a impus după două goluri înscrise în prelungiri.

Meciul a fost întrerupt în minutul 3, după ce galeriile ambelor echipe au aruncat petarde și fumigene pe teren.

Apoi scandalul a luat amploare. Câțiva steliști s-au dus să provoace galeria Rapidului. S-au bătut mai întâi între ei, iar apoi rapidiştii s-au bătut cu jandarmii.

Au fost incidente și înainte de partidă. Forțele de ordine au găsit într-o mașină mai multe materiale pirotehnice, un pistol de tip airsoft și un spray lacrimogen.