11.7 C
vineri, 29 martie 2024 - 7:20

Alex Bologa aduce României a doua medalie la Jocurile Paralimpice de la Tokyo. Sportivul a obținut bronzul la judo

Sportivul Alex Bologa a obţinut, vineri, medalia de bronz la categoria -60 kg din cadrul competiţiei de judo de la Jocurile Paralimpice de la Tokyo. Pentru România este a doua medalie de la actuala ediţie a Jocurilor Paralimpice, după cea de argint obţinută de Eduard Novak la ciclism.

Bologa l-a învins în confruntarea pentru locul trei, pe Sherzod Namozov, din Uzbekistan.

Anterior, românul a trecut de japonezul Takaaki Hirai şi apoi a fost învins de azerul Vugar Shirinli, în semifinale.

Tot vineri, Eduard Novak, actualul ministru al Tineretului şi Sportului, a obţinut medalia de argint în proba de urmărire individuală 4000 m.

De asemenea, Eduard Moescu a încheiat finala probei de contratimp 1000 m (cat. C3) pe locul al 17-lea.

Alex Bologa mai are în palmares o medalie de bronz câştigată la Jocurile Paralimpice din 2016, la Rio de Janeiro.