9.3 C
București
joi, 21 octombrie 2021 - 4:09

Alegeri locale 2020. HARTA politică a reședințelor de județ. Lupte strânse pentru funcția de primar

spot_img

În cel puțin 11 municipii reședință de județ se joacă funcția de primar, în celalalte orașe mari prima șansă o au primarii în funcție de la PNL sau PSD. La Pitești, Bacău, Bistrița, Brașov, Alba, București, Constanța, Drobeta Turnu Severin, Zalău, Timișoara și Tulcea se anunță luptă strânsă.

G4Media.ro prezintă harta celor 41 de orașe mari, cine le controlează politic acum, cine sunt primarii în funcție și unde se anunță cele mai strânse bătălii pentru funcția de primar.

  1. Alba Iulia(Alba) – Se joacă
    PNL: Paul Voicu – primar în funcție (interimar)/candidat
    USR PLUS : Gabriel Pleșa
    PSD Alin Stanciu
  2. Arad (Arad)
    PNL: Călin Bibarț (vicepremar Arad/cu atribuții de primar)/candidat
    USR PLUS: Adrian Wiener
    PSD: Mihai Fifor
    UDMR: Meszar Alexandru
  3. Pitești (Argeș) – Se joacă
    PSD: Cornel Ionică – primar în funcție, Cristian Gentea/candidat
    PNL: Sorin Apostoliceanu
    USR PLUS: Ionuț Moșteanu
  4. Bacău (Bacău) – Se joacă
    Pro România: Cosmin Necula – primar în funcție/candidat
    Alianța PNL/ USR/ PLUS: Lucian Viziteu
    PSD: Ștefan Sorin Umbrărescu
  5. Oradea (Bihor)
    PNL: Ilie Bolojan, primar în funcție – candidat pentru CJ Bihor / Florin Alin Birta, viceprimar in funcție – candidat Primărie
    PSD: Pavel Emilian
    USR PLUS: Ioana Mihăilă
    UDMR: Cseke Attila-Zoltan
  6. Bistrița (Bistrița-Năsăud) – Se joacă
    PSD: Ovidiu Teodor Crețu – primar în funcție / Cristian Marius Niculae – candidat
    Alianța PNL/ USR/PLUS: Ioan Turc
  7. Botoșani (Botoșani)
    PNL: Cătălin Mugurel Flutur – primar în funcție/candidat
    USR PLUS: Marcel Gheorghiță
    PSD: Cosmin Andrei
  8. Brașov (Brașov) – Se joacă
    PNL: George Scripcaru – primar în funcție/candidat
    USR PLUS: Allen Coliban
    PSD: Ovidiu Florin Orțan
  9. Brăila (Brăila)
    PSD: Viorel Marian Dragomir – primar în funcție/candidat
    PNL: Lucian Căprariu
    USR PLUS: Mihai Cristian Isvoranu
  10. București – Se joacă dur
    PSD Gabriela Fira
    Alianța PNL/USR/PLUS Nicușor Dan
  11. Buzău (Buzău)
    PSD: Constantin Toma – primar în funcție/candidat
    PNL: Adrian Zoican
    USR PLUS: Petrică Irinel Cârstea
  12. Reșița (Caraș-Severin)
    PNL Ioan Popa – primar în funcție/candidat
    PSD/Pro România/ALDE: Ioan Narcis Chisăliță
    USR PLUS: Daniel Petru Toma
  13. Călărași (Călărași)
    PNL: Daniel Ștefan Drăgulin – primar în funcție/candidat
    PSD: Marius Grigore Dulce
    USR PLUS: Luminița Bob
    Pro România: Alexandru Chiriță
  14. Cluj-Napoca (Cluj) 
    PNL: Emil Boc – primar în funcție/candidat
    PSD: Valentin Claudiu Cuibus
    USR PLUS: Emanuel Ungureanu
    UDMR: Botond Csoma
  15. Constanța (Constanța) – Se joacă
    PSD: Decebal Făgădău – primar în funcție/candidat
    PNL: Vergil Chițac
    USR PLUS: Stelian Ion
  16. Sfântu Gheorghe (Covasna)
    UDMR: Antal Arpad – primar în funcție/candidat
    PNL: Liviu-Vasile Comaneci
    PSD: Constantin-Laurentiu Teaca
    AMT: Tatár Imola
    ALDE: Otto Milik
  17. Târgoviște (Dâmbovița)
    PSD: Daniel Cristian Stan – primar în funcție
    PNL: Ilie Aurelian Cotinescu
    USR PLUS: Dan Iulian Mărgărit
  18. Craiova (Dolj)
    PSD: Lia Olguța Vasilescu
    PNL: Nicolae Giugea
    USR PLUS: Lucian Bernd Săuleanu
  19. Galați (Galați)
    PSD: Ionuţ Florin Pucheanu – primar în funcție
    Alianța PNL/ USR PLUS: Bogdan Ionel Rodeanu
  20. Giurgiu (Giurgiu)
    Pro România: Nicolae Barbu – primar în funcție
    PSD: Marian Măroiu
    PNL: Adrian-Valentin Anghelescu, susținut și de USR PLUS
  21. Târgu Jiu (Gorj)
    PNL: Marcel Laurenţiu Romanescu
    PSD: Ciprian Adrian Florescu
    USR PLUS: Silviu Florin Şarapatin
  22. Miercurea Ciuc (Harghita)

UDMR: Robert Raduly – primar în funcție/ Attila Korodi candidat UDMR
AMT: Tőke Ervin
PSD: Mircea Matei
PNL: Marius Tepelus
USR PLUS: Nicolae Tosa

  1. Deva (Hunedoara) 
    PNL: Florin Oancea – primar în funcție/candidat
    PSD: Ovidiu Moș, viceprimar
    USR PLUS: Gabriel Nelu Ilieş
  2. Slobozia (Ialomița)
    Pro România: Mocinoiu Adrian-Nicolae – primar în funcție/candidat
    PSD: Potor Dănuț-Alexandru
    PNL: Soare Dragoș
    USR PLUS: Iuliu Bocioagă
  3. Iași (Iași)
    PNL: Mihai Chirica – primar în funcție/candidat
    PSD: Camelia Gavrilă
    USR PLUS: Cosette-Paula Chichirău
  4. Baia Mare (Maramureș)
    Coaliția pentru Maramureș: Cătălin Cherecheș – primar în funcție/candidat
    PSD: Gheorghe Gligan
    PNL: Mircea Cirț
    USR PLUS: Dan Ivan
  5. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți) – Se joacă
    PSD: Marius-Vasile Screciu – primar în funcție/candidat
    PNL – Daniel Cârjan
    USR PLUS: Elena Călin
  6. Târgu Mureș (Mureș) – Se joacă
    Dorin Florea – primar în funcție/canidat la CJ, sprijinit de Pro Romania
    UDMR susține candidatul independent Soos Zoltan
    PNL: Benedek Theodora-Mariana
    PSD: Papuc Sergiu-Vasile
    PMP: Pașcan Emil-Marius
    USR PLUS: Roman Ioana-Ștefana
  7. Piatra Neamț (Neamț)
    PMP: Dragoș Victor Chitic – primar în funcție
    PSD: Alexandru Răzvan Cuc
    PNL: Andrei Carabelea
    USR PLUS: Marius Ioan Irimia
  8. Slatina (Olt)
    PSD: Constantin-Stelian-Emil Moț – primar în funcție/candidat
    PNL: Liviu-Dumitru Voiculescu
    USR PLUS: Alina-Georgiana Scarlat
  9. Ploiești (Prahova)
    PNL: Andrei Liviu Voloșevici – candidat
    PSD: Ganea Cristian-Mihai, susținut și de Pro România
    USR PLUS: Răzvan Enescu
  10. Satu Mare (Satu Mare)
    UDMR: Kereskényi Gábor – primar în funcție/candidat
    PSD: Costel-Dorel Coica
    PNL: Adrian Albu
    USR PLUS: Radu Panait
  11. Zalău (Sălaj) – Se joacă
    PSD: Ionel Ciunt – primar în funcție/candidat
    USR PLUS: Remus Iordache-Florin, susțintu și de PNL
    UDMR: Fazakas Nicolae
  12. Sibiu (Sibiu) 
    FDGR: Astrid Fodor – primar în funcție/candidat
    PNL: Bibu Adrian Cosmin
    USR PLUS: Raul Andrei Apostoiu
    PSD: Cătălin Stanciu
  13. Suceava (Suceava)
    PNL: Ion Lungu – primar în funcție/candidat
    PSD: Ioan Dan Cușnir
    USR PLUS: Teodora Munteanu
  14. Alexandria (Teleorman)
    PSD: Victor Drăgușin – primar în funcție/candidat
    PNL: Valentina-Veronica Mitran-Piticu
    USR PLUS: Constantin Fierăscu
  15. Timișoara (Timiș) – Se joacă
    PNL: Nicolae Robu – primar în funcție/candidat
    USR PLUS: Dominic Samuel Fritz
    PSD: Elena-Voichița Lăzureanu
    UDMR: Imre Farkas
  16. Tulcea (Tulcea)
    Independent, Constantin Hogea – primar în funcție/candidat
    PSD: Luca Andaluzia
    PNL: Ilie Ștefan
    USR PLUS: Sergiu Cristian Porneală
  17. Vaslui (Vaslui)
    PSD: Vasile Pavăl, primar în funcție/candidat
    PNL: Tudor Polak
    USR PLUS: Alin Silitră
  18. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
    Partidul Ecologist: Mircia Gutău, primar în funcție/candidat
    PNL: Virgil Pîrvulescu
    PSD: Cristian Nedelcu
    USR PLUS: Andrei Florin Gheorghiu
  19. Focșani (Vrancea) 
    PSD: Cristi Valentin Misăilă, primar în funcție/candidat
    PNL: Ion Ştefan
    USR PLUS: Corina Atanasiu