10.4 C
marți, 23 aprilie 2024 - 15:23

Wimbledon: Simona Halep s-a calificat în sferturi, după două seturi cu Azarenka

Simona Halep, numărul 2 în clasamentul WTA, s-a calificat luni în sferurile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după un succes în două seturi în fața Viktoria Azarenka din Belarus, scor 7-6, 6-2. Tie-break-ul din primul set a fost câștigat cu 7-3.

Halep a avut o presație sigură, încercând să își pună în valoare calitățile tactice, în fața forței superioare a adversarei.

Primul set a fost foarte echilibrat, iar în cel de-al doilea, Halep a condus cu 5-0. Înainte de jocul de luni, Simona Halep o învinsese o singură dată în trei meciuri pe Azarenka, în ultima confruntare, jucată în 2015 la US Open.

În sferturile de finală, Simona halep va juca împotriva britanicei Johanna Konta.