4 C
marți, 19 martie 2024 - 9:42

Sorana Cîrstea, calificată în sferturile turneului WTA de la Rio de Janeiro

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus cu 7-5, 7-6 (3) de slovena Polona Hercog, a cincea favorită.

Cîrstea (25 ani, 199 WTA), beneficiara unui wild card, s-a impus într-o oră și 48 de minute.

Sorana, care la Rio a obținut prima victorie la un turneu WTA din iulie 2015, a condus cu 1-0 și 2-1, iar apoi a reușit un break, desprinzându-se la 3-1. Hercog a ripostat și, după o serie foarte bună, a întors scorul la 5-3. Cîrstea a salvat o minge de set, iar apoi a recuperat punct cu punct, reușind patru ghemuri consecutive și câștigând setul cu 7-5.

Setul al doilea a stat sub semnul echilibrului, niciuna dintre jucătoare nereușind să se desprindă decisiv. Cîrstea a condus cu 1-0, 2-1, Hercog a avut apoi 3-2 și 4-2, Sorana a egalat (4-4), iar apoi a trecut la cârmă, cu 5-4 și 6-5, iar setul a ajuns în tiebreak, unde românca a fost mai lucidă și s-a impus cu 7-3.

Cîrstea a comis șase duble greșeli, iar slovena nu mai puțin de nouă.

Sorana Cîrstea a câștigat al treilea său meci cu Hercog (25 ani, 83 WTA), din tot atâtea disputate, după cele din 2010, în calificări la New Haven, cu 6-2, 6-4, și în 2012 în primul tur la Barcelona, când adversara a abandonat după primul set (6-4).

Cîrstea și-a asigurat un cec de 6.175 dolari și 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe învingătoarea dintre Danka Kovinic (Muntenegru), a treia favorită, și Silvia Soler Espinosa (Spania).

Joi, Ana Bogdan va juca în optimi cu Lara Arruabarrena (Spania), cap de serie numărul 6.