12.4 C
vineri, 29 martie 2024 - 3:16

Simona Halep, în revenire de formă. Nu va scăpa de Serena Williams

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Indian Wells, competiţie de categorie Premier Mandatory, dotată cu premii de peste 6,2 milioane de dolari.

Tenismena română a învins-o pe în două seturi, 6-2, 6-4 pe Ekaterina Makarova (32 WTA), într-o partidă relativ ușoară pentru Halep. Constănțeanca a controlat primul set, unde a pierdut doar game-uri. În actul secund românca a început perfect şi a condus cu 2-0. Makarova a revenit şi a egalat la 2, apoi fiecare şi-a câştiga serviciul până la 5-4, moment în care Simona, a cerut intervenţia lui Darren Cahill, australianul venind la bancă şi discutând cu eleva sa. A urmat ultimul game pe serviciul Makarovei, meciul fiind închis cu o lovitură direct câştigătoare.

Pentru a ajunge în sferturile de finală, Simona Halep va juca împotriva Barborei Strycova, din Cehia (37 WTA), care a învins-o pe japoneza Nara Kurumi (89 WTA). În acea fază a turneului, dacă va trece de cehoaică, vor fi șanse foarte mari ca românca s-o întâlnească pe Serena Williams, care va juca contra ucrainencei Katerinei Bondarenko (70 WTA), după ce americanca a trecut cu 7-6 (7-2), 6-0 de kazaka Yulia Putintseva (56 WTA).