7.8 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 11:27

Halep, învinsă de Karolina Pliskova, însă Niculescu ajută România și egalează astfel Cehia la scorul general

Simona Halep, numărul trei mondial, a fost învinsă de Karolina Pliskova cu 6-7 (4), 6-4, 6-2, sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în primul meci de simplu al întâlnirii care opune echipele de tenis ale României și Cehiei, în primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup.

Susținută din tribună de aproximativ 7.000 de suporteri, Simona Halep a început destul de greu, pierzând primul ghem al meciului la zero, pentru ca pe următorul, pe propriul serviciu, să îl câștige cu dificultate la 40. La scorul de 1-1, jucătoarea română reușește break-ul, dar își pierde imediat serviciul.

Mult mai motivată, a treia jucătoare a lumii se impune în tie-break cu 7-4 și câștigă setul cu 7-6 după o oră și șapte minute de joc.

Pliskova se impune cu 6-4 în setul doi după 50 de minute de joc.

În setul decisiv Simona Halep începe să fie dominată din ce în ce mai mult de adversară. Pliskova câștigă setul cu 6-2 și aduce victoria Cehiei în meciul de deschidere care s-a încheiat după 2 ore și 34 de minute.

Anterior, Simona Halep (24 de ani) și Karolina Pliskova (23 de ani) se mai întâlniseră de trei ori, toate partidele fiind câștigate de jucătoarea română. Precedentele trei meciuri au avut loc în finala turneului de la Dubai (2015), scor 6-4 7-6 (4), în optimile de finală de la Indian Wells (2015), scor 6-4, 6-4 și în sferturile de finală ale turneului de la Sydney (2016) scor 6-4, 7-5.

Al doilea meci de simplu al confruntării dintre România și Cehia, deținătoarea trofeului, le va opune pe Monica Niculescu și Petra Kvitova. Cehia are patru titluri în ultimii cinci ani în Fed Cup.

Monica Niculescu a învins-o pe Petra Kvitova, 6-3, 6-4. România a egalat astfel Cehia la scroul general.