9.6 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 1:58

Simona Halep, eliminată de Timea Bacsinszky în sferturile turneului de la Miami

Simona Halep (24 de ani), ocupanta locului cinci în clasamentul WTA, a pierdut, marţi, scor 6-4, 3-6, 2-6, meciul jucat împotriva Timeei Bacsinszky (Elveţia, 20 WTA) şi a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Miami (Florida).

Partida dintre cele două combatante a durat două ore şi 29 de minute. Primul set, Simona şi l-a adjudecat cu scorul 6-4.

Din actul doi a început declinul pentru jucătoarea din Constanţa. A început slab setul, iar Bacsinszky a câştigat setul, scor 6-3.

În setul decisiv, Simona a continuat declinul, iar adversara a reuşit, din nou, două break-uri rapide. Bacsiszky a condus la un moment dat cu scorul de 4-0.

În turul următor, Timea Bacsiszky o va întâlni pe câştigătoarea partide dintre Ekaterina Makarova (Rusia, 31 WTA) şi Svetlana Kuznetsova (Rusia, 19 WTA). Până să câştige contra Simonei Halep, Bacsinszky le-a eliminat pe Ana Ivanovic, Margarita Gasparyan, Agnieszka Radwanska. Turneul de Miami este dotat cu premii totale în valoare de peste şase milioane de dolari.