Șefa de cabinet a ministrului Lucian Șova este și director juridic la Poșta Română. Venitul, mai mare decât al lui Iohannis

Șefa de cabinet a ministrului comunicațiilor și societății informaționale, Lucian Șova, ocupă două funcții în același timp – director juridic al Companiei Naționale Poșta Română, dar și director de cabinet al demnitarului.

Astfel, potrivit Ziua News, de câteva luni, Elena Petrașcu este, în același timp, angajată a ministerului și director juridic la Poșta Română, încasând venituri din ambele locuri. Inițial, aceasta era pontată cu câte opt ore la ambele instituții, dar cum în Uniunea Europeană nu poți depăși 13 ore de muncă pe zi, în cele din urmă, Petrașcu a rămas cu opt ore de lucru la Poștă și cu alte patru la minister.

Elena Petrașcu figurează la CN Poşta Română ca fiind în concediu medical, dar lucrează zilnic la cabinetul ministrului. Potrivit informaţiilor deţinute de ZiuaNews, pentru aceste activități, Elena Petrașcu încasează lunar aproximativ 21.000 de lei de la Poşta Română şi încă 1.500 de lei de la Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale. Sursele site-ului citat au precizat că Elena Petrascu mai încasează lunar încă vreo 1.000 de euro ca reprezentant al Ministerului Comunicaţiilor în CA al Telekom. Ca atare, şefa de cabinet a ministrului Lucian Șova încasează lunar vreo 6.000 de euro, adică mai mult decât preşedintele României, al Senatului, al Camerei Deputaţilor, al Curţii Constituţionale sau al Curţii de Conturi a României.

Astăzi, Consiliul de Administrație a aprobat revocarea din funcție a directorului general interimar, Rareș Stanciu, numind-o interimar chiar pe Elena Petrașcu.

Aceasta este genul de funcţionar public indispensabil, dacă ne uităm pe cv-ul său. În 22 mai 2012 a fost numită în funcţia de inspector guvernamental, în cadrul Secretariatului General al Guvernului. Ulterior, a ajuns director general al departamentului Proiecte de Infrastructură de Interes Naţional şi Investiţii Străine la defunctul Minister al Marilor Proiecte, condus de Dan Șova. L-a urmat pe acesta la Ministerul Transporturilor, unde a fost numită, pe 11 martie 2014, în funcţia de secretar general.

  • septembrie 2009-octombrie 2009: director general adjunct, C.N. Loteria Română • decembrie 2008-21 septembrie 2009: director general Direcţia Generală Juridică, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei
  • aprilie 2007-decembrie 2008: director general Direcţia Generală Juridică, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Locuinţelor
  • februarie 2007-aprilie 2007: director general Direcţia Generală Juridică, Ministerul Integrării Europene
  • 2001-februarie 2007: director general, Direcţia Generală Juridică, Ministerul Transporturilor Construcţiilor şi Turismului
  • 2000-2001: şef serviciu DGJC, Ministerul Transporturilor
  • 1999: consilier juridic, Ministerul Transporturilor
  • aprilie 1998-decembrie 1998: consilier juridic, Banca Dacia Felix
  • 1997-1998: consilier juridic, Ministerul Transporturilor

Andrei Tudor

NICIUN COMENTARIU