9.8 C
miercuri, 24 aprilie 2024 - 2:33

RUSIA 2018. Spania, eliminată de Rusia de la Cupa Mondială. Loteria penalty-urilor decisivă

RUSIA 2018. Selecţionata Rusiei a învins surprinzător reprezentativa Spaniei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2018 şi s-a calificat în sferturi, potrivit news.ro.

A fost primul meci de la actuala ediţie a Cupei Mondiale ajuns la lovituri de departajare şi prima partidă din istoria competiţiei la care cele două echipe au făcut câte patru schimbări.

La loviturile de departajare, pentru Rusia au marcat Smolov, Ignaşevici, Golovin şi Cerişev. Pentru Spania au marcat Iniesta, Pique şi Ramos. Au ratat Koke şi Iago Aspas.

Rusul Aleksandr Erohin, care a intrat pe teren în minutul 97, în locul lui Kuzaiev, este primul jucător face face obiectul celei de-a patra schimbări la un meci la Cupa Mondială. Şi spaniolii au făcut apoi a patra schimbare, Rodrigo intrând în locul lui Asensio, în minutul 104.

Spania: De Gea – Nacho (Carvajal ’70), Pique, Sergio Ramos, Alba – Koke, Busquets – D. Silva (Iniesta ’67), Isco, Asensio (Rodrigo ’104) – Diego Costa (Aspas ’80). Selecţioner: Fernando Hierro

Rusia: Akinfeev – M. Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Koudriaşov, Jirkov (Granat ’46) – Samedov (Cerişev ’61), Zobnin, Kuziaev (Erohin ’97) – Dziuba (Smolov ’65), Golovin. Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).

În sferturi, Rusia va întâlni câştigătoarea partidei din optimi Croaţia – Danemarca, programată la ora 21.00, la Nijni Novgorod.